Prawo Konstytucyjne

0.0(0)
studied byStudied by 0 people
learnLearn
examPractice Test
spaced repetitionSpaced Repetition
heart puzzleMatch
flashcardsFlashcards
Card Sorting

1/531

encourage image

There's no tags or description

Looks like no tags are added yet.

Study Analytics
Name
Mastery
Learn
Test
Matching
Spaced

No study sessions yet.

532 Terms

1
New cards

Artykuł 7

Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.

2
New cards

Artykuł 17 ust. 1

W drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawódów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony.

3
New cards

Artykuł 17 ust. 2

W drodze ustawy można tworzyć również inne rodzaje samorządu. Samorządy te nie mogą naruszać wolności wykonywania zawodu ani ograniczać wolności podejmowania działalności gospodarczej

4
New cards

Artykuł 42 ust. 1

Odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto dopuścił się czynu zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czase jego popełnienia. Zasada ta nie stoi na przeszkodzie ukaraniu za czyn, który e czasie popełnienia stanowił przęstepstwo w myśl prawa międzynarodowego.

5
New cards

Artykuł 42 ust. 2

Każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania. Może on w szczególności wybrać obrońcę lub na zasadach określonych w ustawie korzystać z obrońcy z urzędu.

6
New cards

Artykuł 42 ust. 3

Każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem

7
New cards

Artykuł 1

Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli.

8
New cards

Artykuł 2

Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej

9
New cards

Artykuł 4 ust. 1

Władza zwierzchnia w Rzeczpospolitej Polskiej nalezy do narodu

10
New cards

Artykuł 4 ust. 2

Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

11
New cards

Artykuł 8 ust. 1

Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczpospolitej Polskiej

12
New cards

Artykuł 8 ust. 2

Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej.

13
New cards

Artykuł 9

Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego.

14
New cards

Artykuł 10 ust. 1

Ustrój Rzeczpospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej.

15
New cards

Artykuł 10 ust. 2

Władzę ustawodawczą sprawują Sejm i Senat, władzę wykonawczą Prezydent Rzeczypospolitej i Rada Ministrów, a władzę sądowniczą sądy i trybunału.

16
New cards

Artykuł 11 ust. 1

Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania partii politycznych. Partie polityczne zrzeszają na zasadach dobrowolności i równości obywateli polskich w celu wpływania metodami demokratycznymi na kształtowanie polityki państwa.

17
New cards

Artykuł 11 ust. 2

Finansowanie partii politycznych jest jawne.

18
New cards

Artykuł 12

Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych, organizacji społeczno-zawodowych rolników, stowarzyszeń, ruchów obywatelskich, innych dobrowolnych zrzeszeń oraz fundacji.

19
New cards

Artykuł 13

Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.

20
New cards

Artykuł 14

Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu

21
New cards

Artykuł 21 ust. 1

Rzeczpospolita Polska chroni własność i prawo dziedziczenia

22
New cards

Artykuł 21 ust. 2

Wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i za slusznym odszkodowaniem.

23
New cards

Artykuł 22

Ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny.

24
New cards

Artykuł 25 ust. 1

Kościoły i inne związki wyznawaniowe są równouprawnione

25
New cards

Artykuł 25 ust. 2

Władze publiczbe w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.

26
New cards

Artykuł 25 ust. 3

Stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego.

27
New cards

Artykuł 25 ust. 4

Stosunki między Rzeczpospolitą Polską a Kościołem Katolickim określają umowa międzynarodowa zawarta ze Stolicą Apostolską

28
New cards

Artykuł 25 ust. 5

Stosunki między Rzeczposlitą Polską a innymi kościołami oraz związkami wyznaniowymi określają ustawy uchwalone na podstawie umów zawartych przez Radę Ministrów z ich właściwymi przedstawicielami.

29
New cards

Artykuł 30

Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.

30
New cards

Artykuł 31 ust. 1

Wolność człowieka podlega ochronie prawnej.

31
New cards

Artykuł 31 ust. 2

Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje.

32
New cards

Artykuł 31 ust. 3

Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.

33
New cards

Artykuł 36

Podczas pobytu za granicą obywatel polski ma prawo do opieki ze strony Rzeczypospolitej Polskiej.

34
New cards

Artykuł 37 ust. 1

Kto znajduje się pod władzą Rzeczypospolitej Polskiej, korzysta z wolności i praw zapewnionych w Konstytucji

35
New cards

Artykuł 37 ust. 2

Wyjątki od tej zasady, odnoszą się do cudzoziemców, określa ustawa.

36
New cards

Artykuł 38

Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia

37
New cards

Artykuł 39

Nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody,

38
New cards

Artykuł 40

Nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu. Zakazuje się stosowania kar cielesnych.

39
New cards

Artykuł 41 ust. 1

Każdemu zapewnia się nietykalność osobistą i wolność osobistą. Pozbawienie lub ograniczenie wolności może nastąpić tylko na zasadach i w trybie określonych w ustawie.

40
New cards

Artykuł 41 ust. 2

Każdy pozbawiony wolności nie na podstawie wyroku sądowego ma prawo odwołania się do sądu w celu niezwłocznego ustalenia legalności tego pozbawienia. O pozbawieniu wolności powiadamia się niezwłocznie rodzinę lub osobę wskazaną przez pozbawionego wolności.

41
New cards

Artykuł 41 ust. 3

Każdy zatrzymany powinien być niezwłocznie i w sposób zrozumiały dla niego poinformowany o przyczynach zatrzymania. Powinien on być w ciągu 48 godzin o chwili zatrzymania przekazany do dyspozycji sądu. Zatrzymanego należy zwolnić, jeżeli w ciągu 24 godzin od przekazania do dyspozycji sądu nie zostanie mu doręczone postanowienie sądu o tymczasowym aresztowanou wraz z przedstawionymi zarzutami.

42
New cards

Artykuł 41 ust. 4

Każdy pozbawiony wolności powinien być traktowany w sposób humanitarny.

43
New cards

Artykuł 41 ust. 5

Każdy bezprawnie pozbawiony wolności ma prawo do odszkodowania.

44
New cards

Artykuł 42 ust. 1

Odpowiedzialności karnej podlega tylko ten, kto dopuścił sie czyny zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Zasada ta nie stoi na przeszkodzie ukaraniu za czyn, który w czasie jego popełnienia stanowił przęstepstwo w myśl prawa międzynarodowego.

45
New cards

Artykuł 42 ust. 2

Każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania. Może on w szczególność wybrać obrońcę lub na zasadach określonych w ustawie korzystać z obrońcy z urzędu.

46
New cards

Artykuł 42 ust. 3

Każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.

47
New cards

Artykuł 45 ust. 1

Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd

48
New cards

Artykuł 45 ust. 2

Wyłączenie jawności sprawy może nastąpić ze wzgledu na moralność, bezpieczeństwo państwa i porządek publiczny oraz ze względu na ochronę życia prywatnego stron lub inny ważny interes prywatny. Wyrok jest ogłaszany publicznie.

49
New cards

Artykuł 46

Przepadek rzeczy może nastąpić tylko w przypadkach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.

50
New cards

Artykuł 47

Każdy ma prawo do ochrony życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.

51
New cards

Artykuł 48 ust. 1

Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania.

52
New cards

Artykuł 48 ust. 2

Ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich może nastąpić tylko w przypadkach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.

53
New cards

Artykuł 49

Zapewnia się wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się. Ich ograniczenie może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony.

54
New cards

Artykuł 50

Zapewnia się nienaruszalność mieszkania. Przeszukanie mieszkania, pomieszczenia lub pojazdu może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony.

55
New cards

Artykuł 51 ust. 1

Nikt nie może być obowiązany inaczej niż na podstawie ustawy do ujawniania informacji dotyczących jego osoby.

56
New cards

Artykuł 51 ust. 2

Władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym.

57
New cards

Artykuł 51 ust. 3

Każdy ma prawo dostępu do dotyczących go urzędowych dokumentów i zbiorów danych. Ograniczenie tego prawa może określić ustawa.

58
New cards

Artykuł 51 ust. 4

Każdy ma prawo do żądania sprostowania oraz usunięcia informacji nieprawdziwych, niepełnych lub zebranych w sposób sprzeczny z ustawą.

59
New cards

Artykuł 51 ust. 5

Zasady i tryb gromadzenia oraz udostępniania informacji określa ustawa.

60
New cards

Artykuł 52 ust. 1

Każdemu zapewnia się wolność poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyboru miejsca zamieszkania i pobytu.

61
New cards

Artykuł 52 ust. 2

Każdy może swobodnie opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

62
New cards

Artykuł 52 ust. 3

Wolności, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą podlegać ograniczeniom określonym w ustawie.

63
New cards

Artykuł 52 ust. 4

Obywatela polskiego nie można wydalić z kraju ani zakazać mu powrotu do kraju.

64
New cards

Artykuł 52 ust. 5

Osoba, której pochodzenie polskie zostało stwierdzone zgodnie z ustawą, może osiedlić się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na stałe.

65
New cards

Artykuł 53 ust. 1

Każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii.

66
New cards

Artykuł 53 ust. 2

Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Wolność religii obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących oraz prawo osób do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajdują.

67
New cards

Artykuł 53 ust. 3

Rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami. Przepis art. 48 ust. 1 stosuje się odpowiednio.

68
New cards

Artykuł 53 ust. 4

Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób.

69
New cards

Artykuł 53 ust. 5

Wolność uzewnętrzniania religii może być ograniczona jedynie w drodze ustawy i tylko wtedy, gdy jest to konieczne do ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób.

70
New cards

Artykuł 53 ust. 6

Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych.

71
New cards

Artykuł 53 ust. 7

Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.

72
New cards

Akt stosowania prawa

Wyroki sądowe i decyzje administracyjne

73
New cards

Normy indywidualno-konkretne

Znajdziemy je w aktach stosowania prawa, w których dany organ stosuje generalno-abstrakcyjną normę prawną do jednoznacznie określonej jednostkowej sytuacji. Np. Wyroki

74
New cards

Normy generalno-abstrakcyjne

Chatakterystyczne są dla aktów normatywnych, adresowane są one do wielu podmiotów i odnoszą się do ich wielu powtarzalnych zachowań. Np. Ustawa

75
New cards

Prawo konstytucyjne

Reguluje ustrój polityczny, społeczny i gospodarczy państwa.

76
New cards

Hierarchia aktów prawnych

Wymaga zgodności wszysykich aktów prawnych z konstytucją

77
New cards

Zasada konstytutywności

Mówi, że każda ustawa musi być zgodna z konstytucją

78
New cards

Zasada legalności

Każde rozporządzenie wykonawcze nie może być sprzeczne z ustawą i konstytucją

79
New cards

Cechy systemu prawa w Polsce

► System prawa stanowionego

80
New cards

► Hierarchiczna budowa systemu źródeł prawa

81
New cards

Normy generalno-abstrakcyjne

Akty prawa stanowionego

82
New cards

Normy inndywidualno-konkretne

Akty prawa stosujące

83
New cards

Normy generalno-abstrakcyjne

84
New cards

(przepisy prawa)

  • akty prawa powszechnie obowiązującego
85
New cards
  • akty prawa wewnętrznego
86
New cards

Art. 4 ust. 3 u. w.i.u.

Projekt ustawy, w stosunku do którego postępowanie

87
New cards

ustawodawcze nie zostało zakończone w trakcie kadencji Sejmu, w której został

88
New cards

wniesiony, jest rozpatrywany przez Sejm następnej kadencji bez potrzeby ponownego

89
New cards

wniesienia projektu ustawy.

90
New cards

Art. 21 ust. 1 u. s.k.ś.

Jeżeli komisja przekazała Marszałkowi Sejmu sprawozdanie ze

91
New cards

swojej działalności, a Sejm nie rozpatrzył go do końca kadencji, to może ono zostać

92
New cards

rozpatrzone przez Sejm następnej kadencji.

93
New cards

Art. 13a ust.1 u. TS

Jeżeli po nadaniu biegu przez Marszałka Sejmu wnioskowi

94
New cards

wstępnemu, a przed podjęciem uchwały o postawieniu w stan oskarżenia albo o

95
New cards

pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu albo przed stwierdzeniem

96
New cards

umorzenia postępowania w sprawie upłynie kadencja Sejmu, postępowanie w danej

97
New cards

sprawie toczy się nadal po rozpoczęciu następnych kadencji Sejmu.

98
New cards

postępowania parlamentarne, w

99
New cards

których nie zastrzeżono wyjątku

ulegają zakończeniu po upłynięciu kadencji Sejmu

100
New cards

Źródła prawa powszechnie obowiązującego

Katalog podmiotowo i przedmiotowo zamknięty