1/531
Looks like no tags are added yet.
Name | Mastery | Learn | Test | Matching | Spaced |
---|
No study sessions yet.
Artykuł 7
Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.
Artykuł 17 ust. 1
W drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawódów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony.
Artykuł 17 ust. 2
W drodze ustawy można tworzyć również inne rodzaje samorządu. Samorządy te nie mogą naruszać wolności wykonywania zawodu ani ograniczać wolności podejmowania działalności gospodarczej
Artykuł 42 ust. 1
Odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto dopuścił się czynu zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czase jego popełnienia. Zasada ta nie stoi na przeszkodzie ukaraniu za czyn, który e czasie popełnienia stanowił przęstepstwo w myśl prawa międzynarodowego.
Artykuł 42 ust. 2
Każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania. Może on w szczególności wybrać obrońcę lub na zasadach określonych w ustawie korzystać z obrońcy z urzędu.
Artykuł 42 ust. 3
Każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem
Artykuł 1
Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli.
Artykuł 2
Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej
Artykuł 4 ust. 1
Władza zwierzchnia w Rzeczpospolitej Polskiej nalezy do narodu
Artykuł 4 ust. 2
Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.
Artykuł 8 ust. 1
Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczpospolitej Polskiej
Artykuł 8 ust. 2
Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej.
Artykuł 9
Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego.
Artykuł 10 ust. 1
Ustrój Rzeczpospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej.
Artykuł 10 ust. 2
Władzę ustawodawczą sprawują Sejm i Senat, władzę wykonawczą Prezydent Rzeczypospolitej i Rada Ministrów, a władzę sądowniczą sądy i trybunału.
Artykuł 11 ust. 1
Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania partii politycznych. Partie polityczne zrzeszają na zasadach dobrowolności i równości obywateli polskich w celu wpływania metodami demokratycznymi na kształtowanie polityki państwa.
Artykuł 11 ust. 2
Finansowanie partii politycznych jest jawne.
Artykuł 12
Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych, organizacji społeczno-zawodowych rolników, stowarzyszeń, ruchów obywatelskich, innych dobrowolnych zrzeszeń oraz fundacji.
Artykuł 13
Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.
Artykuł 14
Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu
Artykuł 21 ust. 1
Rzeczpospolita Polska chroni własność i prawo dziedziczenia
Artykuł 21 ust. 2
Wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i za slusznym odszkodowaniem.
Artykuł 22
Ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny.
Artykuł 25 ust. 1
Kościoły i inne związki wyznawaniowe są równouprawnione
Artykuł 25 ust. 2
Władze publiczbe w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.
Artykuł 25 ust. 3
Stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego.
Artykuł 25 ust. 4
Stosunki między Rzeczpospolitą Polską a Kościołem Katolickim określają umowa międzynarodowa zawarta ze Stolicą Apostolską
Artykuł 25 ust. 5
Stosunki między Rzeczposlitą Polską a innymi kościołami oraz związkami wyznaniowymi określają ustawy uchwalone na podstawie umów zawartych przez Radę Ministrów z ich właściwymi przedstawicielami.
Artykuł 30
Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.
Artykuł 31 ust. 1
Wolność człowieka podlega ochronie prawnej.
Artykuł 31 ust. 2
Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje.
Artykuł 31 ust. 3
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
Artykuł 36
Podczas pobytu za granicą obywatel polski ma prawo do opieki ze strony Rzeczypospolitej Polskiej.
Artykuł 37 ust. 1
Kto znajduje się pod władzą Rzeczypospolitej Polskiej, korzysta z wolności i praw zapewnionych w Konstytucji
Artykuł 37 ust. 2
Wyjątki od tej zasady, odnoszą się do cudzoziemców, określa ustawa.
Artykuł 38
Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia
Artykuł 39
Nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody,
Artykuł 40
Nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu. Zakazuje się stosowania kar cielesnych.
Artykuł 41 ust. 1
Każdemu zapewnia się nietykalność osobistą i wolność osobistą. Pozbawienie lub ograniczenie wolności może nastąpić tylko na zasadach i w trybie określonych w ustawie.
Artykuł 41 ust. 2
Każdy pozbawiony wolności nie na podstawie wyroku sądowego ma prawo odwołania się do sądu w celu niezwłocznego ustalenia legalności tego pozbawienia. O pozbawieniu wolności powiadamia się niezwłocznie rodzinę lub osobę wskazaną przez pozbawionego wolności.
Artykuł 41 ust. 3
Każdy zatrzymany powinien być niezwłocznie i w sposób zrozumiały dla niego poinformowany o przyczynach zatrzymania. Powinien on być w ciągu 48 godzin o chwili zatrzymania przekazany do dyspozycji sądu. Zatrzymanego należy zwolnić, jeżeli w ciągu 24 godzin od przekazania do dyspozycji sądu nie zostanie mu doręczone postanowienie sądu o tymczasowym aresztowanou wraz z przedstawionymi zarzutami.
Artykuł 41 ust. 4
Każdy pozbawiony wolności powinien być traktowany w sposób humanitarny.
Artykuł 41 ust. 5
Każdy bezprawnie pozbawiony wolności ma prawo do odszkodowania.
Artykuł 42 ust. 1
Odpowiedzialności karnej podlega tylko ten, kto dopuścił sie czyny zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Zasada ta nie stoi na przeszkodzie ukaraniu za czyn, który w czasie jego popełnienia stanowił przęstepstwo w myśl prawa międzynarodowego.
Artykuł 42 ust. 2
Każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania. Może on w szczególność wybrać obrońcę lub na zasadach określonych w ustawie korzystać z obrońcy z urzędu.
Artykuł 42 ust. 3
Każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.
Artykuł 45 ust. 1
Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd
Artykuł 45 ust. 2
Wyłączenie jawności sprawy może nastąpić ze wzgledu na moralność, bezpieczeństwo państwa i porządek publiczny oraz ze względu na ochronę życia prywatnego stron lub inny ważny interes prywatny. Wyrok jest ogłaszany publicznie.
Artykuł 46
Przepadek rzeczy może nastąpić tylko w przypadkach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.
Artykuł 47
Każdy ma prawo do ochrony życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.
Artykuł 48 ust. 1
Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania.
Artykuł 48 ust. 2
Ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich może nastąpić tylko w przypadkach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.
Artykuł 49
Zapewnia się wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się. Ich ograniczenie może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony.
Artykuł 50
Zapewnia się nienaruszalność mieszkania. Przeszukanie mieszkania, pomieszczenia lub pojazdu może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony.
Artykuł 51 ust. 1
Nikt nie może być obowiązany inaczej niż na podstawie ustawy do ujawniania informacji dotyczących jego osoby.
Artykuł 51 ust. 2
Władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym.
Artykuł 51 ust. 3
Każdy ma prawo dostępu do dotyczących go urzędowych dokumentów i zbiorów danych. Ograniczenie tego prawa może określić ustawa.
Artykuł 51 ust. 4
Każdy ma prawo do żądania sprostowania oraz usunięcia informacji nieprawdziwych, niepełnych lub zebranych w sposób sprzeczny z ustawą.
Artykuł 51 ust. 5
Zasady i tryb gromadzenia oraz udostępniania informacji określa ustawa.
Artykuł 52 ust. 1
Każdemu zapewnia się wolność poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyboru miejsca zamieszkania i pobytu.
Artykuł 52 ust. 2
Każdy może swobodnie opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Artykuł 52 ust. 3
Wolności, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą podlegać ograniczeniom określonym w ustawie.
Artykuł 52 ust. 4
Obywatela polskiego nie można wydalić z kraju ani zakazać mu powrotu do kraju.
Artykuł 52 ust. 5
Osoba, której pochodzenie polskie zostało stwierdzone zgodnie z ustawą, może osiedlić się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na stałe.
Artykuł 53 ust. 1
Każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii.
Artykuł 53 ust. 2
Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Wolność religii obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących oraz prawo osób do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajdują.
Artykuł 53 ust. 3
Rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami. Przepis art. 48 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
Artykuł 53 ust. 4
Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób.
Artykuł 53 ust. 5
Wolność uzewnętrzniania religii może być ograniczona jedynie w drodze ustawy i tylko wtedy, gdy jest to konieczne do ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób.
Artykuł 53 ust. 6
Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych.
Artykuł 53 ust. 7
Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.
Akt stosowania prawa
Wyroki sądowe i decyzje administracyjne
Normy indywidualno-konkretne
Znajdziemy je w aktach stosowania prawa, w których dany organ stosuje generalno-abstrakcyjną normę prawną do jednoznacznie określonej jednostkowej sytuacji. Np. Wyroki
Normy generalno-abstrakcyjne
Chatakterystyczne są dla aktów normatywnych, adresowane są one do wielu podmiotów i odnoszą się do ich wielu powtarzalnych zachowań. Np. Ustawa
Prawo konstytucyjne
Reguluje ustrój polityczny, społeczny i gospodarczy państwa.
Hierarchia aktów prawnych
Wymaga zgodności wszysykich aktów prawnych z konstytucją
Zasada konstytutywności
Mówi, że każda ustawa musi być zgodna z konstytucją
Zasada legalności
Każde rozporządzenie wykonawcze nie może być sprzeczne z ustawą i konstytucją
Cechy systemu prawa w Polsce
► System prawa stanowionego
► Hierarchiczna budowa systemu źródeł prawa
Normy generalno-abstrakcyjne
Akty prawa stanowionego
Normy inndywidualno-konkretne
Akty prawa stosujące
Normy generalno-abstrakcyjne
(przepisy prawa)
Art. 4 ust. 3 u. w.i.u.
Projekt ustawy, w stosunku do którego postępowanie
ustawodawcze nie zostało zakończone w trakcie kadencji Sejmu, w której został
wniesiony, jest rozpatrywany przez Sejm następnej kadencji bez potrzeby ponownego
wniesienia projektu ustawy.
Art. 21 ust. 1 u. s.k.ś.
Jeżeli komisja przekazała Marszałkowi Sejmu sprawozdanie ze
swojej działalności, a Sejm nie rozpatrzył go do końca kadencji, to może ono zostać
rozpatrzone przez Sejm następnej kadencji.
Art. 13a ust.1 u. TS
Jeżeli po nadaniu biegu przez Marszałka Sejmu wnioskowi
wstępnemu, a przed podjęciem uchwały o postawieniu w stan oskarżenia albo o
pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu albo przed stwierdzeniem
umorzenia postępowania w sprawie upłynie kadencja Sejmu, postępowanie w danej
sprawie toczy się nadal po rozpoczęciu następnych kadencji Sejmu.
postępowania parlamentarne, w
których nie zastrzeżono wyjątku
ulegają zakończeniu po upłynięciu kadencji Sejmu
Źródła prawa powszechnie obowiązującego
Katalog podmiotowo i przedmiotowo zamknięty