Shark Tank Genius Hours

0.0(0)
studied byStudied by 0 people
learnLearn
examPractice Test
spaced repetitionSpaced Repetition
heart puzzleMatch
flashcardsFlashcards
Card Sorting

1/23

flashcard set

Earn XP

Description and Tags

These flashcards cover key concepts and details from the student's lecture on their Shark Tank project.

Study Analytics
Name
Mastery
Learn
Test
Matching
Spaced

No study sessions yet.

24 Terms

1
New cards

What is the MLA citation style cited in the notes?

Last, First M. Book. City: Publisher, Year Published. Print.

2
New cards

What is the maximum mouth opening size of lizards and reptiles mentioned in the notes?

10.2 inches.

3
New cards

What catchphrase emphasizes the happiness of reptiles through human interaction?

Nothing makes them happier than you!

4
New cards

What materials are suggested for the clear plastic reptile toy?

  1. Clear plastic (3doodler), 2. Reptile figurines (either sewn or bought).
5
New cards

What safety consideration is noted regarding the toy design?

It is important to ensure the plastic sphere is tightly webbed to prevent reptiles from getting strangled or caught.

6
New cards

What is the estimated cost to create an individual x-small toy?

$1.50, excluding employee and factory costs.

7
New cards

What is the total cost of production?

395,000 for total production.

8
New cards

How much does a 'pack of food powder' cost when sold with a toy?

$20.00.

9
New cards

What is the cost of production for a pack of xs toys?

2.50

10
New cards

Price to buy a small pack of five xs:

5.50

11
New cards

Cost of production to create a s toy.

1.50

12
New cards

Price to buy a s toy.

3.50

13
New cards

Cost of production for a m toy.

5.50

14
New cards

Price to buy a m toy

7.50

15
New cards

Cost of production for a L toy.

6.50

16
New cards

The price to purchase a L toy.

10.50

17
New cards

Cost of production for a XL toy.

12.50

18
New cards

Price to buy a XL toy.

14.50

19
New cards

Cost of production for a bag of food powder.

12.50

20
New cards

Cost the food powder will be to purchase

15.00

21
New cards

Cost of production for a bundle

15.00

22
New cards

Cost of production for a Reptilian luxury piece of furniture:

7

23
New cards

Price of furniture:

10.00

24
New cards