1/8
Looks like no tags are added yet.
Name | Mastery | Learn | Test | Matching | Spaced |
|---|
No study sessions yet.
The cost of apples is directly proportional to the number of apples purchased. Samantha paid $5.12 for 8 apples. If c represents the cost in dollars and n represents the number of apples, write an equation to represent this relationship.
c = 0.64n
Find the unit price by dividing 5.12/8 = 0.64
Amazon sells a case of 10 Pop-sockets for $52.70. Target sells a case of 12 pop-sockets for $63. Which store has the better buy?
Target has the better buy because it is less expensive per pop-socket.
Target is $5.25 each, Amazon is $5.27 each
30

10.2

33

Write a proportion and solve: Dylan earns $345 for mowing 15 lawns. How many lawns will he have to mow to earn $460
20
The distance between two towns on a map is 4 inches. The scale of the map is 1 in = 7.5 miles. What is the actual distance between the towns?
30
A package of 8 packs of gum costs $12.16. What is the unit price per pack?
$1.52
To bake bread, Michael needs 1/3 cup of sugar for every 4 cups of flour. If the recipe calls for 8 cups of flour, write and solve a proportion to find out how many cups of sugar he will need.
proportion: 1/3 over 4 equals x over 8
answer: 2/3 of a cup of sugar