Unit 5: Ratios, Rates and Proportions Midterm Review (copy)

5.0(1)
studied byStudied by 6 people
5.0(1)
full-widthCall Kai
learnLearn
examPractice Test
spaced repetitionSpaced Repetition
heart puzzleMatch
flashcardsFlashcards
GameKnowt Play
Card Sorting

1/8

encourage image

There's no tags or description

Looks like no tags are added yet.

Study Analytics
Name
Mastery
Learn
Test
Matching
Spaced

No study sessions yet.

9 Terms

1
New cards

The cost of apples is directly proportional to the number of apples purchased. Samantha paid $5.12 for 8 apples. If c represents the cost in dollars and n represents the number of apples, write an equation to represent this relationship.

c = 0.64n
Find the unit price by dividing 5.12/8 = 0.64

2
New cards

Amazon sells a case of 10 Pop-sockets for $52.70. Target sells a case of 12 pop-sockets for $63. Which store has the better buy?

Target has the better buy because it is less expensive per pop-socket.
Target is $5.25 each, Amazon is $5.27 each

3
New cards

30

<p>30</p>
4
New cards

10.2

<p>10.2</p>
5
New cards

33

<p>33</p>
6
New cards

Write a proportion and solve: Dylan earns $345 for mowing 15 lawns. How many lawns will he have to mow to earn $460

20

7
New cards

The distance between two towns on a map is 4 inches. The scale of the map is 1 in = 7.5 miles. What is the actual distance between the towns?

30

8
New cards

A package of 8 packs of gum costs $12.16. What is the unit price per pack?

$1.52

9
New cards

To bake bread, Michael needs 1/3 cup of sugar for every 4 cups of flour. If the recipe calls for 8 cups of flour, write and solve a proportion to find out how many cups of sugar he will need.

proportion: 1/3 over 4 equals x over 8
answer: 2/3 of a cup of sugar