1/35
Looks like no tags are added yet.
Name | Mastery | Learn | Test | Matching | Spaced |
---|
No study sessions yet.
att vietos
Integracijai reikalingos sekos, žinomos kaip prisitvirtinimo vietos. prie kurių jungiasi integrazės fermentas, kad įvykdytų saitspecifinę rekombinaciją
Atvirkštinė transkriptazė
Baltymas vykdantis atvirkštinę transkripciją, esantis retroelementų ir retrovirusų sudėtyje.
Autonomiškas traspozabilus elementas
pilni TE, kai jie turi visą informaciją, būtiną transpozicijai vykti.
Chi seka
(crossover hotspot initiator - krosingoverio iniciavimo taškas) yra rekombinacijos signalinė seka. Baltymas RecC turi sritį, kuri atpažįsta šią seką.
Cinko pirštų nukleazė
Prie Fokl nukleazės prisijungę du cinko pirštų motyvai, sudarę cinko pirštų-Fokl kompleksą, gebantys kirpti DNR sudarant dvigrandininius trūkius
Cre rekombinazė
aptinkama bakteriofage p1. Veikimo mechanizmas panašus į topoizomerazę I, turi tiroziną, kuris vykdo sąveiką su DNR ir inicijuoja įkarpas. Cre rekombinazė vykdo saitspecifinę rekombinaciją.
CRISPR-Cas
remiasi adaptyvia imunine sistema, aptinkama bakterijose. naudojama Cas9 nukleazė, kuri kerpa DNR, atpažįstamą per gido RNR (sgRNA). Kad Cas9 galėtų prisijungti, reikalinga PAM seka šalia taikinio.
Genomo redagavimas
procesas, kurio metu genomo DNR yra tiksliai modifikuojama (inaktyvuojama, keičiama ar įterpiama seka). Vykdomas per:
CRISPR/Cas9, ZFN, TALEN. Visi metodai sukelia dvigrandinius trūkius, kuriuos ląstelė remontuoja per NHEJ arba HDR
Genų konversija
Procesas, kai homologinės rekombinacijos metu vienas alelis yra paverčiamas kitu aleliu
Helitronas
eukariotų transpozonas, kurio transpozicija vyksta, panaudojant „riedančio rato" (rolling circle) replikaciją, susidarant tarpinei viengrandininei DNR. Turi domenus (Rep) ir (Hel) .
Hibridų disgenezė
vykdant tam tikrus kryžminimus hibridai yra sterilūs, nes juose masiškai vyksta transpozabilaus elemento dauginimasis.
Holidėjaus jungtis
kryžminė DNR struktūra, susiformuojanti homologinės rekombinacijos metu, kai viena įkirpta DNR grandinė iš vienos molekulės įsiterpia į homologinę DNR molekulę
Homologinė rekombinacija
universalus procesas, vyksta tarp homologinių DNR segmentų. Būdinga visiems organizmams.
Insercinė seka
labai paprastas elementas, galuose turi invertuotus pasikartojimus, vienas transpozazės genas.
Integrazė
fermentas reikalingas integruotis į DNR molekulę, daro įkarpas
Karštieji rekombinacijos taškai
genomo sritys, kuriose rekombinacija vyksta dažniau nei kitose vietose būdingas PRDM9 baltymo prisijungimo motyvas.
Ne virusų tipo retroelementas
Turi atvirkštinę transkriptazę savo sudėtyje ir tiesioginius pasikartojimus savo galuose. Kilę iš normalių eukariotinių genų. Kai per klaidą mRNR struktūrinio geno atvirkštinės transkriptazės dėka buvo paversta į DNR molekulę ir įterpta į genomą, neturi LTR.
Neautonomiškas transpozabilus elementas
nepilnas (arba neautonomiškas) TE, kai jam trūksta geno(ų), reikalingų transpozicijai vykti.
P elementas
Paprastas autonomiškas TE vaisinėje muselėje, yra transpozazės genas sudarytas iš keturių egzonų. Sukelia hibridų disgenezę.
PRDM9 baltymas
Tai metiltransferazė, kuri atpažįsta specifines sekas genomuose. Metilina histoną H3 (pozicija K4). turi svarbius domenus: KRAB, SET ir zinko pirštų motyvą. Įtraukiamas į rekombinacijos procesą mejozėje.
Programuoti dvigrandininiai trūkiai
susidaro mejozės metu, vyksta kontroliuojamomis sąlygomis, tam tikroje vietoje, tam tikru laiku, kad įvyktų krosingoveris tarp homologinių chromosomų.
Rekombinacijos signalo seka
yra randama kiekvieno V domeno pabaigoje ir kiekvieno J domeno pradžioje. Ši vieta (saitas) dalyvauja saitspecifinėje rekombinacijoje
Replikacinis transpozonas
Invertuoti ir tiesioginiai pasikartojimai. Tarp invertuotų sekų randamas rezolvazės genas. Transpozazė ir rezolvazė reikalingos šio tipo elementų transpozicijos katalizei. Juose gali būti įtraukiami ir papildomi genai.
Retroelementas
transpozabilus elementas, kuris naudoja RNR tarpininką. Jo transkripcija vyksta į RNR, tada atvirkštinė transkriptazė ją perrašo į DNR, kuri integrazės pagalba įterpiama į naują vietą. Skirstomas į viruso ir neviruso tipo klases.
Rezolvazė
specialus fermentas, Atpažįsta kointegrantą ar Holidėjaus jungtį gali kirpti plokštumoje - gali kirpti vertikaliai arba horizontaliai, užbaigiant rekombinacijos procesą.
Saitspecifinė rekombinacija
Rekombinacija, vykstanti tarp nehomologinių DNR segmentų, bet su trumpais atpažinimo saitais.
Spo 11 kompleksas
jungiasi prie DNR kur PRDM9 jau modifikavo chromatino struktūrą. Keli komplekso elementai turi endonukleazinį aktyvumą ir kerpa DNR grandinę formuodami dvigrandininį DNR trūkį.
Sudėtinis transpozonas
Transpozonas, sudarytas iš dviejų insercinių sekų, tarp kurių yra papildomi genaibakterijose atsparumo antibiotikams, gali keisti savo padėtį.
Šakų migracija (branch migration)
Holidėjaus jungtis juda, dėl to vienos homologinės chromosomos DNR pereina į kitą chromosomą - susiformuoja du heterodupleksai. vyksta iki tam tikros vietos, vėliau prasideda Holidėjaus jungties iširimas
TALEN
Baltymai, kurių struktūrą sudaro:
TALE DNR atpažinimo domena ir FokI nukleazė. Prisijungus dviem TALEN molekulėms iš abiejų taikinės sekos pusių, įvyksta dvigrandininis trūkis
Transpozabilūs elementai
maži, judantys (keičiantys padėtį) chromosominėje DNR, DNR segmentai vykdantys transpoziciją
Transpozazė
katalizuoja TE iškirpimą ir jo reinserciją į naują vietą, atpažįsta invertuotus pasikartojimus. Daro įkarpas DNR molekulėje, išpjauna visą TE, taip pat ji aptinka vietą į kurią TE bus perkeltas, ten daro kirpimą lipniais galais.
Transpozicija
procesas, kuris vyksta kai maži DNR segmentai, vadinami transpozonais, persikelia į kitas genomo vietas.
Transpozonai
maži DNR segmentai, kurie persikelia į kitas genomo vietas.
V(DJ) rekombinacija
Procesas, kuris vyksta B ląstelių diferenciacijos metu, sukuria didžiulę polipeptidų įvairovę.
Virusų tipo retroelementas
jie koduoja virusinius baltymus, reikalingus transpozicijai. Yra tiesioginiai pasikartojimai, galuose yra LTR. turi atvirkštinės transkriptazės, integrazės genus.