Feudalizm
Ustrój społeczno-gospodarczo-polityczny, rozpowszechniony w całej Europie. Trwał on aż do rewolucji francuskiej. Społeczeństwo było silnie zhierarchizowane władca >duchowni >szlachta>chłopi. Nie można wychodzić poza ramy tych grup.
Termin średniowiecze pochodzenie
Od łacińskich określeń "medium aevum" - wiek średni, media tempora" - średnie czasy
Średniowieczne ramy czasowe
W Europie trwało ponad 10w. ponad 1100 lat, za początek epoki uznaje się upadek Cesarstwa Zachodnio rzymskiego w 476r. Koniec tej epoki przypada na odkrycie ameryki przez Krzysztofa Kolumba w 1492r. albo zdobycie Konstantynopola przez Turków (upadek Bizancjum) 1453r. , albo 1438 wynalezienie ruchomej czcionki przez Gutenberga.
W Polsce średniowiecze rozpoczyna się chrztem polski w 966r., czyli uznaniem Polski jako jednolitego narodu. Kończy się tak jak w reszcie Europy.
Teocentryzm
Ideologia średniowiecza, której istotą było podporządkowanie wszelkich ziemskich spraw Bogu. W centrum zainteresowań nauki i filozoficznych, poszukiwań i działań człowieka stał Bóg i wszystko to, co z nim związane. Świadomość ludzi średniowiecza, a przede wszystkim sprawy polityczne i społeczne były całkowicie podporządkowane Bogu. Kościół chrześcijański wypracował sobie w tamtym czasie dominującą pozycję w całej Europie, a każdy władca średniowiecznego państwa musiał liczyć się ze zdaniem papieża, jako następcy Boga na Ziemi.