7. Porosty i skala porostowa - definicje

0.0(0)
studied byStudied by 3 people
learnLearn
examPractice Test
spaced repetitionSpaced Repetition
heart puzzleMatch
flashcardsFlashcards
Card Sorting

1/5

flashcard set

Earn XP

Description and Tags

Źródła: Falińska K. 2004. Ekologia roślin. Wyd. Nauk. PWN, Warszawa. Różnorodność biologiczna Polski. Red. R. Andrzejewski, A. Weigle. Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska, Warszawa: 29-35. Wójciak H. 2003. Flora Polski. Porosty, mszaki, paprotniki. MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa. https://www.wigry.org.pl/porosty/nadrzewne.html, dostęp: 7.04.2025

Study Analytics
Name
Mastery
Learn
Test
Matching
Spaced

No study sessions yet.

6 Terms

1
New cards

Porosty

Grupa ekologiczna obejmująca organizmy złożone z komponentu grzybowego i glonowego, które wspólnie tworzą plechę. Organizmy tworzące porost pozostają w związku pasożytniczym, symbiotycznym lub endosaprofitycznym. So organizmami pionierskimi. Nie posiadają tkanki okrywającej ani korzeni, wodę i składniki mineralne całą powierzchnią plechy. Stosunkowo mała zawartość chlorofilu w plesze powoduje ich zwiększoną wrażliwość na SO2. Porosty posiadają zdolność do aktywnej przemiany materii zimą.

2
New cards

Porosty epifityczne

Porosty nadrzewne, spotykane na korze pni i gałęzi drzew, krzewów i krzewinek.

3
New cards

Porosty epilityczne

Porosty występujące na podłożu skalnym, zarówno pochodzenia naturalnego (kamienie, skały, głazy narzutowe), jak i antropogenicznego (tynk, cegła, beton).

4
New cards

Porosty epigeiczne

Porosty rosnące na glebie, najczęściej na podłożu piaszczystym lub żwirowym, słabo opanowanym przez inne rośliny.

5
New cards

Gatunki pionierskie

Gatunki, które mają pewne szczególne właściwości biologiczne i ekologiczne, dzięki którym: wykorzystują skrajne warunki środowiskowe dla realizacji swych funkcji życiowych, uzyskują zdolność przystosowania się do skrajnych warunków, mają zdolność przekształcania skrajnych warunków na warunki optymalne dla życia pojedynczych organizmów, populacji, a w końcu całych biocenoz, wyprzedzają inne gatunki w procesie zdobywania i zasiedlania nowych obszarów, decydują o przebiegu inicjalnych faz sukcesji pierwotnej lub wtórnej, ale zwykle ustępują, gdy układ ekologiczny osiągnie pełną stabilność.

6
New cards

Skala porostowa

Metoda oceny zanieczyszczenia powietrza na podstawie gatunków porostów epifitycznych występujących na badanym terenie. Zaproponowana przez Hawksworth’a i Rose’a, zmodyfikowana przez Józefa Kiszkę w 1990 roku i zmodernizowana przez U. Bielczyk w 2001 r dla warunków Polski. Ocenę zanieczyszczenia środowiska z wykorzystaniem skali porostowej można przeprowadzić w sposób bierny (spis występujących gatunków) lub aktywny (przenosząc porosty z miejsc o nieskażonym powietrzu i obserwację).