1/4
Źródła: https://encyklopedialesna.com/haslo/ekoton/, dostęp: 7.04.2025 https://encyklopedialesna.com/haslo/ekosystem/, dostęp: 7.04.2025 https://encyklopedialesna.com/haslo/ekosystem-naturalny/, dostęp: 7.04.2025 https://encyklopedialesna.com/haslo/ekosystem-polnaturalny/, dostęp: 7.04.2025 https://encyklopedialesna.com/haslo/ekosystem-sztuczny/, dostęp: 7.04.2025
Name | Mastery | Learn | Test | Matching | Spaced |
---|
No study sessions yet.
Ekosystem
Najwyższa jednostka ekologiczna o silnie wykształconych mechanizmach regulacyjnych, złożona z biocenozy i jej nieożywionego środowiska – biotopu. Jest to układ, w którym współdziałają wszystkie poziomy troficzne (producenci, konsumenci i reducenci), zintegrowane z abiotycznym środowiskiem. Niewystępowanie któregokolwiek poziomu troficznego dyskwalifikuje dany układ jako ekosystem. W jego obrębie zachodzi nieustanny obieg materii i przepływ energii.
Ekosystemy naturalne
Biogeocenoza i formacja przyrodnicza niezmieniona dostrzegalnie i niezakłócona przez człowieka. Np: klimaksowe zbiorowiska leśne, nieantropogeniczne jeziora, połoniny, torfowiska, bagna, nieantropogeniczne słonowiska lub wydmy podlegające zwykle powolnym zmianom sukcesyjnym.
Ekosystemy półnaturalne
Biogeocenoza i formacja przyrodnicza wyraźnie zmieniona przez działalność człowieka, lub powstała w wyniku działalności człowieka, lecz mimo to będącą systemem ekologicznym samoregulującym się (ang. self-sustaining) i podlegającym naturalnym procesom, m.in. sukcesji. Np. zbocza kserotermiczne, ekstensywnie użytkowane łąki i pastwiska, słonowiska poprzemysłowe.
Ekosystemy sztuczne
Biogeocenoza i formacja przyrodnicza utworzona przez człowieka w wyniku jego celowej działalności gospodarczej. Ich utrzymanie w pożądanym stanie wymaga ciągłej interwencji człowieka; zaniechanie tych zabiegów prowadzi do sukcesji i przekształcenia się w system ekologiczny półnaturalny. Np. monokultury rolne i leśne, intensywnie użytkowane łąki i pastwiska, parki miejskie, trawniki, ogrody botaniczne, arboreta, stawy rybne, zbiorniki zaporowe, glinianki, kanały, tunele, sztolnie, hałdy kopalniane, kamieniołomy.
Ekoton
Strefa przejściowa między dwoma lub większą liczbą wyraźnie odrębnych ekosystemów, np. łąką i lasem. Charakteryzuje się zwykle większym bogactwem gatunkowym niż sąsiadujące ekosystemy, a także innymi właściwościami biotopu. Jego skład gatunkowy jest mieszaniną form stykających się ekosystemów.