1/21
Looks like no tags are added yet.
Name | Mastery | Learn | Test | Matching | Spaced |
---|
No study sessions yet.
utasítás szövegében a "élőszóval" kifejezés
a közvetlenül szóban vagy a vasúti társaság által rendszeresített eszközön (továbbiakban: rendelkezésre álló értekező berendezésen) adott-vett közleményeket kell érteni
az utasítás szövegében a "járműmegfutamodás"
Øegy vagy több jármű összekapcsolás, rögzítés hiánya, szakadás vagy elégtelen fékezés miatt álló helyzetből elindul, továbbá a tervezett helyen nem áll meg vagy visszagördül,
Øhaladó vonatnál egy vagy több jármű leszakad vagy leakad, és követi az elöl haladó vonatrészt vagy ellenkező irányba halad.
az utasítás szövegében a "távműködtetésű ajtó"
a személy- és motorkocsik feljáróajtóit a mozdonyvezető az egész szerelvényen, vagy a vonatkísérő személyzet az egész szerelvényen, esetleg kocsinként központilag távműködteti. Részletes előírásokat az E.12. sz. Utasítás és a jármű kezelési útmutatója tartalmaz.
Dolgozó
a Munka Törvénykönyvében, valamint a Kollektív Szerződésben meghatározott munkavállalót kell érteni
milyen feltételekkel osztható be valaki önálló szolgálatra
Kiknek kell vizsgával rendelkezni a távközlő és a biztosítóberendezés kezeléséből
Biztosítóberendezést, távközlő berendezést kezelő dolgozót önálló szolgálatra történő beosztás előtt a távközlő és biztosítóberendezési szolgálati ág köteles vizsgáztatni a dolgozóra bízott berendezés Kezelési Szabályzatából.
A biztosítóberendezések kezelőinek szolgálatát ellenőrző (szolgálati főnök, állomásfőnök vagy megbízottjuk) dolgozókat megbízásuk és áthelyezésük alkalmával vizsgáztatni kell a Kezelési Szabályzatnak:
Øa hiba megállapítására és elhárítására vonatkozó anyagából,
a rendkívüli események esetén a berendezésekkel kapcsolatban teendő intézkedésekre vonatkozó előírásaiból.
Kiknek kell vizsgával rendelkezni a villamosított vonalakra, valamint a villamos fűtésre, hűtésre vonatkozó ismeretekből?
Felsővezetékes villamos vontatásra berendezett vasútvonalakon szolgálatot végzőket önálló szolgálatra történő beosztásuk előtt vizsgáztatni kell az E.101. sz. és E.102. sz. Utasítás szolgálatukra vonatkozó anyagából.
A vasútvonalakon szolgálatot teljesítő dolgozónak ismernie kell az E.12. sz. Utasítás villamos fűtéssel, hűtéssel kapcsolatos vonatkozó érintésvédelmi szabályait is.
Ismertesse a felelősségre vonatkozó előírásokat!
A felelősség a munkavégzésért egyéni.
Felettes jelenléte senkit sem mentesít a felelősség alól.
Az a dolgozó, aki:
Ørendkívüli eseményt,
Øveszélyes helyzetet,
Ømunkavégzéssel összefüggő szabálytalanságot,
Øittasságot,
Øbódultságot (kábítószeres befolyásoltságot),
Øbiztonságos munkavégzésre alkalmatlan állapotot észlel, köteles a helyzet megszüntetése, a veszély elhárítása iránt intézkedni, közvetlen felettesének vagy szolgálati főnökének haladéktalanul jelentést tenni.
Szolgálatban lévő dolgozó saját munkáját — az átruházható teendők kivételével — mással nem végeztetheti.
Kinek adható át a szolgálat?
Az a dolgozó, aki nincs szolgálatban vagy más vasúti társasághoz, szolgálati ághoz tartozik, veszélyelhárítás kivételével nem avatkozhat a szolgálatban lévők munkájába, és helyettük még felkérésre sem végezhet munkát.
A szolgálatban lévő dolgozó a szolgálati főnök, állomásfőnök rendelkezésére és az általa meghatározott időre köteles a szolgálatot:
Øa szolgálati főnöknek, állomásfőnöknek vagy az általa kijelölt dolgozónak átadni,
Øa szolgálati főnöktől, állomásfőnöktől vagy az általa kijelölt dolgozótól átvenni.
Milyen szabályok vonatkoznak a vágányok között tartózkodásra és közlekedésre?
A vágányok mellett, fölött, között szolgálatot végzőknek ügyelniük kell arra, hogy a tolatás vagy a vonatmozgás, továbbá behavazott, jeges vagy fel nem töltött terep és le nem fedett mélyedés ne veszélyeztesse testi épségüket.
Nem szabad a sínszálra lépni, ülni, továbbá a váltóknál az elálló csúcssín és a tősín közé lépni. A szolgálat ellátásával összefüggő tevékenységen kívül sohasem szabad a járművek alatt, továbbá a járművek közelében az űrszelvényen belül tartózkodni.
Egyenetlen, síkos, jeges vagy botlásveszélyes talajról mozgó járműre fellépni vagy arról lelépni tilos.
Kinek kell jelenteni, ha a szolgálatot végzők közül bárki életet veszélyeztető helyzetet vesz észre, és mi az ezt követő teendő?
Ha a szolgálatot végzők közül bárki életet és testi épséget veszélyeztető helyzetet és állapotot vesz észre, köteles erről a forgalmi szolgálattevőnek (forgalomirányítónak) jelentést tenni.
A forgalmi szolgálattevő (forgalomirányító) az általa megállapított vagy a neki jelentett ilyen hiányosságról köteles az állomásfőnököt és az érdekelt szolgálati helyek dolgozóit azonnal értesíteni, és az illetékes szolgálati ágtól a hiba sürgős megszüntetését kérni.
Milyen szabályok vonatkoznak a járműveken történő átjárásra, a járművek alatt átbújásra és a két szomszédos vágányon közlekedő vonat, tolatás között tartózkodásra
A vasúti járműveken történő átjárásra az erre a célra kiképzett átjáróhidakat, fékállásokat, személyszállító kocsiknál a kocsik előterét kell igénybe venni.
Fel- és leszállás előtt a lépcső, a hágcsó, kapaszkodó használhatóságáról meg kell győződni. A tolatási, vonat-előkészítési, jármű karbantartási munkák elvégzésére kötelezett dolgozóknak is csak elkerülhetetlen esetben szabad a vágányon álló jármű alatt átbújni. Átbújás előtt meg kell győződni arról, hogy az átbújás ideje alatt a járművel vagy járműre nem fognak mozgást végezni. A szolgálati hely területén a dolgozóknak lehetőleg úgy kell a vágányok közé állniuk, hogy egyidőben két mozgásban lévő vonat, tolatási mozgás közé ne kerüljenek.
Az a dolgozó, akit két vágány között az elsodrási határon belül egyszerre két irányból érkező vonat vagy tolatási mozgás közrefog, köteles azonnal a két vágánnyal párhuzamosan földre feküdni és a vonatok, tolatási mozgások elhaladását így bevárni.
Ismertesse a vasúti területen idegen személyek tartózkodására vonatkozó előírásokat
Idegen személyek részére meg nem nyitott helyiségekben és vasútüzemi területen a szolgálatban lévő és az ellenőrzést végző dolgozókon kívül — külön igazolás alapján — a következő személyek tartózkodhatnak:
a) a felügyeleti hatóság tagjai,
b) a fegyveres erők és rendvédelmi szervek tagjai,
c) ügyészi, bírói, államigazgatási feladatokat ellátó személyek,
d) a szolgálati felsőbbség írásbeli engedélyével rendelkező személyek,
e) vasúttal szerződéses viszonyban álló munkáltatók dolgozói.
Idegen személyek részére meg nem nyitott szolgálati helyiségek ajtaján belépési tilalomra figyelmeztető feliratot kell elhelyezni. A forgalom- és vagyonbiztonságot veszélyeztető cselekmény elkövetését a dolgozók, ha szükségesnek ítélik és erre módjuk is van, hivatalos személy igénybevételével, a lehetőségükhöz mérten, testi épségüket nem kockáztatva kötelesek megakadályozni.
Milyen általános előírás vonatkozik az egy személy által kiszolgált mozdony mozdonyvezetőjének cselekvőképtelenségére
Ha az egy személy által kiszolgált mozdonyt a mozdonyvezető cselekvőképtelenné válása esetén az éberségi vagy a vonatbefolyásoló berendezés állítja meg, akkor a vonatnál vagy a mozdony, vezérlőkocsi közelében tartózkodó bármilyen forgalmi vizsgával rendelkező dolgozónak segélynyújtási kötelezettsége van.
A járművet, mozdonyt, vonatot megfutamodás ellen biztosítani és a történteket a forgalmi szolgálattevőnek (forgalomirányítónak) vagy a forgalmi vonalirányítónak jelenteni kell.
Ismertesse a biztonságos munkavégzésre alkalmas állapotra vonatkozó előírásokat
Biztonságos munkavégzésre alkalmatlannak kell minősíteni a dolgozót, ha alkoholt, vagy kábító hatású szert fogyasztott, vagy állapota akadályozza a biztonságos munkavégzésben.
A biztonságos munkavégzésre alkalmas állapotért elsősorban a dolgozó a felelős.
Biztonságos munkavégzésre alkalmatlan állapotban szolgálatra jelentkező dolgozónak a szolgálatot nem szabad átadni.
Ha a dolgozó a szolgálata során a biztonságos munkavégzésre alkalmatlanná válik, akkor a dolgozót szolgálatban megtűrni nem szabad.
Mindkét esetben a dolgozót a vasútüzem területéről el kell távolítani.
Az ittasság megállapításának részletes szabályait az MvSz tartalmazza
Milyen szabály szerint lehet a munkahelyet elhagyni
A dolgozó a munkahelyét — veszélyhelyzet kivételével — csak a munkaviszonyára vonatkozó szabályok, valamint a szakmai utasítások vonatkozó előírásai szerint vagy a közvetlen felettesének engedélyével hagyhatja el.
A dolgozó a visszatéréskor köteles jelentkezni az engedélyt adónál, aki a dolgozót visszatérése után még a munka folytatása előtt köteles tájékoztatni a távollétében történt és a munkavégzéssel kapcsolatos változásokról.
Hogyan kell adni a rendelkezéseket? Mi a teendő, ha a dolgozó utasításellenes, vagy forgalombiztonságot, életet veszélyeztető rendelkezést kap?
Rendelkezéseket szakszerűen és érthetően kell adni.
1.4.7.1. A dolgozó köteles megtagadni a munkavégzést minden olyan esetben, ha azzal vagy a rendelkezésre jogosult feljebbvaló utasításának teljesítésével a forgalom biztonságát, életét, egészségét vagy mások testi épségét közvetlenül veszélyeztetné.
Ha a dolgozó rendelkezésre jogosult feljebbvalójától olyan rendelkezést kap, amely megítélése szerint utasítás- vagy szabályzatellenes, köteles erre a rendelkezést adó figyelmét írásban felhívni.
Ha a rendelkezést adó ennek ellenére ragaszkodik az általa adott rendelkezés végrehajtásához, akkor ezt köteles írásban megismételni.
Ennek hiányában a rendelkezést adó részére a szolgálatot a rendelkezés végrehajtásáig át kell adni
Hogy kell a munkát végezni rendkívüli helyzetben
Rendkívüli helyzetben, konkrét előírások hiányában is köteles a dolgozó elvégezni a munkáját úgy, ahogy az megítélése szerint az adott körülmények között a legbiztonságosabb
Ismertesse a parancskönyvre vonatkozó előírásokat!
A szolgálati főnök, állomásfőnök és megbízottjaik a szolgálat ellátásával kapcsolatos rendelkezéseket az érintett dolgozókkal papíralapú vagy elektronikus Parancskönyvben köteles közölni.
A dolgozók a szolgálat átvételekor kötelesek a Parancskönyvben foglaltakat tudomásul venni és aláírni.
A Parancskönyvek kezelésére vonatkozó részletes előírásokat a vasúti társaságok belső vállalati szabályozásban kötelesek meghatározni.
Ismertesse a ruházat, szolgálati jelvény viselésére vonatkozó előírásokat
Az egyen-, forma- vagy munkaruha ellátásban részesülő munkavállalók szolgálatukat egyen-, forma- vagy munkaruhában kötelesek ellátni.
A forgalmi szolgálattevő, forgalmi szolgálattevő jelölt vörös sapkát, a jelenlétes karszalagot, a vonali tolatásvezető, tolatásvezető kék színű védősisakot, a kocsirendező, vonali kocsirendező sárga színű védősisakot, az ügyeleti szolgálatot ellátó munkavállaló karszalagot vagy beosztására utaló kitűzőt köteles viselni
Ismertesse az állomási személyzet szolgálatra jelentkezésére, valamint a jelentkezéskor végzendő teendőkre vonatkozó előírásokat
Az állomási személyzet — helyi viszonyoktól és munkaköröktől függően — a szolgálat megkezdése előtt a szolgálati beosztásban megjelölt időben, az ÁVU-ban, VU-ban kijelölt munkavállalónál köteles szolgálattételre jelentkezni. Szolgálatra jelentkezés alkalmával és szolgálat közben is meg kell győződni a dolgozók biztonságos munkavégzésre alkalmas állapotáról, közölni kell velük az elvégzendő munkát, és fel kell hívni figyelmüket a szolgálat előírásszerű és balesetmentes ellátására
Kik kötelesek a forgalmi tevékenységet ellátó munkavállalók munkavégzését ellenőrizni
A forgalmi tevékenységet ellátó munkavállalók munkavégzését ellenőrizni kötelesek:
a) az ügyrendjükben és a szakszolgálati ellenőrzési rendben előírtak szerint a szolgálati felsőbbség forgalmi ellenőrzésre felhatalmazott munkavállalói,
b) szolgálatuk közben munkaterületükön az Utasításban szabályozott hatáskörökön belül a forgalmi vonalirányítók, az állomásfőnökök, valamint megbízottjaik, az ügyeleti szolgálatot ellátók, a vezénylőtisztek, a forgalmi szolgálattevők (forgalomirányítók), a vezető váltókezelők, a forgalmi kocsimesterek, a tolatásvezetők, a vonali tolatásvezetők és a vezető jegyvizsgálók,
c) a mozdonyszemélyzet, a műszaki kocsiszolgálati munkavállalók, valamint a más vállalkozó vasúti társaság, szakszolgálat munkavállalóinak forgalmi tevékenységét a vasúti társaságok ellenőrzésre jogosult munkavállalói.