1/5
Looks like no tags are added yet.
Name | Mastery | Learn | Test | Matching | Spaced |
---|
No study sessions yet.
tuba uterina (petevezeték) felépítése
A tuba uterina tölcsérszerűen tágult hasűri végének peremén fimbriák láthatók. Az infundibulum ampullává, majd isthmusszá szűkül, végül átfúrja a méhfalat. A fimbriák csapkodása, a hám csillói és a tuba simaizomzatának perisztaltikus mozgása hajtja a petesejtet a méh ürege felé.
A méh jellemzői:
A fejreállított körtére emlékeztető méh fundussal, corpusszal és cervixszel rendelkezik. Ürege a testen belül háromszög alakú és erősen lapított, a cervixben inkább orsószerű. Az üreget bélelő nyálkahártyát endometriumnak, az erős izomzatot myometriumnak nevezzük
A méh alulról nyomul a hashártya alá, így mintegy „magára veszi” azt.
A méh rögzítése:
A széles méhszalag a méh rögzítéséért felelős hashártyakettőzet (lig. latum uteri, a képen broad ligament of uterus), ennek alsó, a méhről induló és a medence oldalfalán rögzülő része a mesometrium; felső, a tubához futó része a mesosalpinx; a T alakban leváló és az ovariumhoz haladó szakasza pedig a mesovarium.
A hüvely és a méh elhelyezkedése:
A hüvely, mint elölről hátra összelapított cső ferdén halad felfelé, ehhez képest a méhnyak és a méhtest előre dől és mintegy ráborul a húgyhólyag tetejére. A képen jól látszik a medence két sajátos térsége: az excavatio vesicouterina és az excavatio rectouterina.
Douglas-üreg:
Az excavatio rectouterina az ún. Douglas-üreg: a női kismedence legmélyebb pontja. Ez az üreg a hüvely hátsó boltozatán keresztül elérhető, az itt felhalmozódó folyadékból (vér, genny, béltartalom stb.) minta is vehető (Douglas punctio).
Mi horgonyozza ki a méhnyakat?
A méhnyakat erős kötőszövetes szalag horgonyozza ki a medence oldalfalához: a lig cardinale (a képen transverse cervical ligament, de parametrumként is emlegetik).
Ezen a kötőszövetes rendszeren keresztül érkezik meg a méhhez fő tápláló artériája az a. uterina is. De a méhnyakrák terjedésében is kiemelt jelentőségű útvonal!