1/19
Looks like no tags are added yet.
Name | Mastery | Learn | Test | Matching | Spaced |
---|
No study sessions yet.
Történelmi háttér
476: Római Birodalom kettészakadása nyugaton latin nyelv, keleten görög, a világi és egyházi hatalom viszonya közel került egymáshoz
Karoling Birodalom
Nagy Károly frank császár volt a 9. században, a középkori uralkodók példaképe. Bevezette az udvari iskolát (schola palatina), és írásreformot hozott létre. Segítője Alcuin toursi apát volt.
Karoling minuscula
Nagy Károly vezette be, hogy egységes íráskép legyen a Frank Birodalomban. A mai nyomtatott betűk erre vezethetőek vissza.
Középkori egyház
1054-ben az egyházszakadáskor elkülönült egymástól a római és görög katolikus vallás. A szegénységből kitörés egyik lehetősége a papnak tanulás volt. Kialakult a világi papság, a szerzetesrendek, kolostorok és monostorok.
Világi papság
Kint éltek a világban, hogy emberekkel foglalkozzanak. Rájuk nem vonatkozott a cölibátus. Pl. plébánosok. Területi alapú szervezetük igazodott az országhatárokhoz. Székesegyházi iskolákat és másolóműhelyeket hoztak létre.
Szerzetesrendek kolostorai és monostorai
Nagy szerepük volt a korai középkori könyvterjesztésben, másolásban. Regulák szabályozták az olvasás fontosságát.
Nurseai Szent Benedek
A Regula című könyv szerzője, amiben kiemeli az imádság, a szertartások és az olvasás fontosságát. 529-ben megalapítja a montecassinói apátságot. A róla elnevezett bencés rend a 12 . századig egyedülálló.
Kolostor felépítése
Ispotály, közös hálóterem, iskola, templom, másolóműhely, könyvtár
Cisterciek
Benedekrendi reformág, ami a bencés rend gyökereihez nyúlik vissza, központosított rend, amihez földesurak is csatlakoztak.
Remeterendek
Könyveket másoltak, elvonultak, sokszor némasági fogalmat kötöttek. (Pl: karthauziak)
Kolduló rendek
Domonkosok és Ferencesek. Csak adományokból élő és városokban működő tanító és térítő szerzetesrendek
Pápai bulla
Pápa hivatalos pecsétje, Szent Ferenc is kapott a tanaira.
Skolasztika könyvkultúrája
Az egyetemeknek kulcsszerepe van az olvasás terjedésében. Az olvasás és tanulmányozás összekapcsolódott, munkaeszközzé vált az egyetemeken: gyors felütés, tanulás, keresés. A könyv vizuális képe is megváltozott: belső tagolások, lapszéli jegyzetek, fejezetcímek, tartalomjegyzék.
Középkori egyetemek
Az egyetemeket az állam támogatta, autonómiával rendelkeztek. Az oktatás lectio, disputatio, praedicatio-ból állt, a vita és érvelés dominánssá vált. Első egyetemek: Bologna (1088), Párizs, Oxford. Mo-n: Óbuda, Pozsony, Pécs (14-15. sz.)
Hét szabad mesterség
Septem artem liberales. Ókori Rómában a szabad emberek foglalkozásai, középkorban a latin nyelvű iskolák tantárgyai. 1. része a trivium (hármas út), 2. a quadrivium (négyes út). A 2. rész után lehetett szakot választani: jog, orvostudomány, teológia, filozófia.
Trivium tárgyai
Grammatika (latin nyelvtan), retorika (latin szóban, szónoklattan), dialektika (vita)
Quadrivium tárgyai
Asztronómia, aritmetika (számtan) , geometria, zene (elmélet)
Írástörténeti korszakváltás
12. századra kialakulnak a gótikus írások. Fokozatosan létrejön a világi írástudó réteg, már gyors használati írások is születnek. Fellendül a kereskedelem, létrejönnek az első bankházak. A 13. századra fellendül a világi könyvkultúra, megjelennek az anyanyelvi kódexek. Az orális énekköltészet átkerül írásba is. Megjelennek allegórikus költői munkák (Dante: Isteni színjáték), történeti művek (gesták, krónikák, bibliai történetek.
Orális énekköltészet lejegyzése
Francia trubadúrok énekei, hősi énekek, antik tárgyú regények, Artúr-mondakör
Keresztény nők és az írásbeliség
A nők művelődési lehetőségei korlátozottak. Egyes egyházi személyek (Szent Ágoston) ellenezték, mások bátorították a nőket az olvasásra (Szent Jeromos). Később megjelentek a női kolostorok, amelyekben formális oktatás zajlott, olvasást és egy kevés latint tanítottak. (apácaolvasók: Szent Margit) Későközépkorban már a világi nők nagy része is tudott olvasni, a hóráskönyveket gyűjtötték.