Kins 304 Exam 2

0.0(0)
studied byStudied by 0 people
0.0(0)
full-widthCall with Kai
GameKnowt Play
New
learnLearn
examPractice Test
spaced repetitionSpaced Repetition
heart puzzleMatch
flashcardsFlashcards
Card Sorting

1/69

encourage image

There's no tags or description

Looks like no tags are added yet.

Study Analytics
Name
Mastery
Learn
Test
Matching
Spaced

No study sessions yet.

70 Terms

1
New cards

linear distance

measured along the entire path of motion (scalar)

2
New cards

linear displacement

measured as the straight line between the initial and first position

-vector

3
New cards

linear speed

distance covered divided by time taken to cover

speed = l/change in time

4
New cards

linear pace

the taken to cover a specified distance

pace = time/distance

5
New cards

linear velocity

rate of change in location/position

6
New cards

linear acceleration

rate of change in linear velocity

-vector

a = V2-V1/change in time

7
New cards

SOHCAHTOA

SIN (Opposite/Hypotenuse) COS (Adjacent/Hypotenuse) TAN (Opposite/Adjacent)

<p>SIN (Opposite/Hypotenuse) COS (Adjacent/Hypotenuse) TAN (Opposite/Adjacent)</p>
8
New cards

Pythagorean Theorem

a²+b²=c²

9
New cards

Law of Sines

sinA/a=sinB/b=sinC/c

10
New cards

Law of Cosines

a²=b²+c²-2bcCosA

b²=a²+c²-2acCosB

c²=a²+b²-2abCosC

11
New cards

vector composition

2+ vectors to create single vector

-tip to tail vector comp -> resultant vector

<p>2+ vectors to create single vector</p><p>-tip to tail vector comp -&gt; resultant vector</p>
12
New cards

same direction vector

sum

13
New cards

opposite direction vector

difference

14
New cards

different orientation vectors

tip to tail

15
New cards

vector resolution

break down into horizontal and vector components

<p>break down into horizontal and vector components</p>
16
New cards

difference between average and instantaneous quantities?

average - occurring over designated time interval

instantaneous - occurring during small interval of time

17
New cards

what happens to vertical velocity of a ball being tossed up in the air?

velocity decreases prior to reach max height

18
New cards

projectile motion

bodies that move through the air unassisted

19
New cards

examples of projectile motion

baseball, shot put/ high/long jumper

20
New cards

vertical components of projectile

max height achieved

- influenced by gravity (-9.81m/s2)

21
New cards

horizontal components of projectile

distance the projectile travels

-no forces affect

22
New cards

vertical vs horizontal projectile example:

dropping a baseball vs bunting

Vertical = same

horizontal = different

23
New cards

3 factors that influence projectile trajectory

angle of projection, projection speed, relative projection height

24
New cards

change in projection angle

determines projectile trajectory

- vertical

-oblique

-horizontal

25
New cards

change in projection speed

magnitude of projection velocity

-affect range and height when other factors are constant

26
New cards

change in relative projection height

increase RPH -> increases flight time and horizontal displacement

27
New cards

your students are goofing around in gym class. they bet you that they can throw the ball hard enough to hit the ceiling. the students throw the ball velocity of 13m/s. if the ceiling is 10m tall, will the ball hit the ceiling?

V1 = 13/ms , ag = -9.81m/s2. height = 10m

0 = v1^2 + 2ad

0 = (13m/s)^2 + 2(-9.81m/s2)d

0 = 169m2/s2 + (-19.62m/s2)d

19.62m/s2(d)=169m2/s2 / 19.62m2/s2

= 8.61 m

28
New cards

you are trying to kick a soccer ball across the entire width of the field (50m). If the ball is kicked with a horizontal velocity of 14m/s with a flight time of 3.7s, how far was the kick?

Vh - 14m/s , t = 3.7s

d = Vh x t

d = 14m/s x 3.7 s

d = 51.8 m

29
New cards

a projectile is launched from the ground at an angle of 68 degrees with an initial velocity of 17m/s.

A) horizontal and vertical components?

B) how high does projectile go?

C) how far does projectile go

V1 = 17m/s ag= -9.81m/s2

A) horizontal: Cos = adj/hyp

cos 68 = vh/ 17m/s -> 0.375 = vh/ 17m/s -> vh = 6.37 m/s

veritcal: sin = opp/hyp

sin 68 = vv/17m/s -> 0.927 = vv/17m/s -> vv = 15.76 m/s

B) how high?

0 = v1^2 + 2ad

0 = (15.76m/s)^2 + 2(-9.81m/s2)d

0 = 248.38m2/s2 + (-19.62m/s2)d

19.62m/s2 (d) = 248.38m2/s2 / 19.62m/s2

= 12.66 m

C) how far?

0 = V1 + at

0 = 15.76m/s + (-9.81m/s2)t

9.81m/s2 = 15.76m/s / 9.81 -> t = 1.61 s

1.61s x 2 = 3.22s

dh = vh x t -> dh = 6.37m/s(3.22s)

dh = 20.51m

30
New cards

a swimmer orients himself perpendicular to the parallel banks of a river. If his velocity is 2m/s and the velocity of the current is 0.5m/s.

A) what is resultant velocity?

B)) how far will he actually have to swim to get to the other side of the bank if 50 m apart

a2+b2=c2

A) R2 = (2m/s)^2 + (0.5m/s)^2

R2 = 4.25

R = 2.06m/s

B) direction:

cos a = 2m/s / R

cos a = 2m/s / 2.06m/s -> 0.970

cos -1 (0.970) = 14 degrees

displacement:

cos a = 50m/D

cos 14 = 50m/D -> D(cos 14) = 50m -> D(0.970) = 50m / 0.970

D= 51.5m

31
New cards

soccer ball rolling down at t = 0, instantaneous velocity of 4m/s. If acceleration of ball is CONSTANT at 0.3m/s, how long will it take for a complete stop?

V1 = 4m/s V2 = 0 t1 = 0 a = -0.3m/s2

a = v2-v1/ change in time

-0.3m/s2 = 0-4m/s / t

-0.3m/s2 (t) = -4m/s / -0.3m/s2

t = 13.3 s

32
New cards

dennis decided to run 4 laps around a 400m track, ending in the same location as he began.

A) what is distance ran?

B) displacement?

C) dennis finished 4 laps in 7 minutes. what was his speed?

A) 4 x 400 m =1600m

B) displacement = 0

- not a straight line

C) speed:

7minutes = 60s/1min = 420s

speed = 1600m/420s

= 3.81m/s

33
New cards

angular distance

sum of all changes undergone by a rotating body

-total motion of path

34
New cards

angular displacement

change in angular position or orientation of a line segment

-difference of initial and final position

-vector, counter clockwise (+) vs clockwise (-)

35
New cards

angular speed

angular distance divided by the time that the motion occued

-scalar

- angular speed = angular distance change in time

36
New cards

angular velocity

angular displacement covered in time given

- vectori, direction +/- or counterclockwise vs clockwise

37
New cards

angular acceleration

rate of change in angular velocity

a = w2-w1/t2-t1

38
New cards

positive angular acceleration

increase angular velocity in positive direction

OR

decrease angular velocity in negative direction

39
New cards

negative angular acceleration

decrease angular velocity in positive direction

OR

increase angular velocity in negative direction

40
New cards

linear positive acceleration

increase velocity in positive direction

or

decrease velocity in negative direction

41
New cards

linear negative acceleration

decrease velocity in positive direction

or

increase velocity in negative direction

42
New cards

apex

highhest point in trajectory of projectile

43
New cards

trajectory

flight path of a projectile

44
New cards

range

horizontal displacement of projectile landung

45
New cards

flight time influenced

initial vertical velocity and relative projection height

46
New cards

horizontal displacement influenced

horizontal velocity and relative projection height

47
New cards

vertical displacement influenced

initial vertical velocity and relative projection height

48
New cards

trajectory influenced

angle of projection, projection speed, and relative projection height

49
New cards

OPH

optimal projection angles

RPH = 0

best angle = 45 defrees

50
New cards

linear vs angular distance

linear - measured along a path

angular - sum of all changes in a rotating body

51
New cards

linear vs angular displacement

linear - straight line (first->second)

angular - change in angular position (different from initial and final)

-counterclockwise/clockwise

52
New cards

linear vs angular spped

linear - distance covered

angular - angular distance/time

53
New cards

linear vs angular velocity

linear - rate of change in location

angular - displacement covered in time

- clockwise/counterclockwise

54
New cards

Linear vs Angular Acceleration

linear: change in velocity in straight line

angular: change in rate of rotation

55
New cards

difference in joint angles and body segment orientation

joint angle - angle between anatomical position (0 degrees)

-relative angle

body segment- angular orientation of a body segment with a fixed line reference

-absolute angle

56
New cards

relationship between linear and angular distance

during angular motion, greater the radius between a given point on a rotating body and axis of rotation, greater linear distance undergone by point of interest

57
New cards

relationship between linear and angular velocity

all other factors held constant, the greater radius of a rotating body = greater linear velocity

58
New cards

tangential acceleration

represents the change in linear speed for a body traveling on a curved path

at = v2-v1/t

at = tangential acceleration

v1 = initial linear velocity

v2 = second linear velocity

t = time interval velocities assessed

59
New cards

Radial accerleration

represents change in direction of a body in angular motion

ar = v2/r

ar = radial acceleration

v = linear velocity of moving body

r = radius rotation

60
New cards

tangential and angular acceleration relationship

at = ar

at - linear acceleration (tang accel)

a = angular acceleration

r = radius of rotation

61
New cards

during a bicep curl, the elbow joint flexes 120 degrees. If you performed 15 reps, what is the total angular distance completed?

120 degrees x 2 = 240 degrees

240 degrees x 15 reps = 3600 degrees

62
New cards

you do 5 bicep curls at 90 degrees (anatomical position)

A)distance?

B)isplacement?

C)form change?

A) 90 x 10 = 900

5 bicep curls = up , + 5 more for down

B) displacement = 0 degrees

C) when form changes, angles, displacement and distance all change

63
New cards

a golf ball is struck with an angular velocity of 20rad/s. If the length of the club is 1.1m...

what is the linear velocity at the point of contact?

r1 = 1.1m

w1=20rad/s

v=rw

v= (1.1m)(20rad/s)

= 22 m/s

64
New cards

two baseballs are consecutively hit by a bat. The first ball is hit 0.2m from the bats axis of rotation and the SECOND ball is hit 0.4m from the bats axis of rotation. If the angular velocity of the bat is 30 rad/s at the instant both balls were contracted....

what was the linear velocity of bat at the two contact points?

A) r1 = 0.2m w1=30rad/s

v=rw

v =(0.2m)(30rad/s)

= 6m/s

B) r2 = 0.4m w2= 30 rad/s

v=rw

v=(0.4m)(30rad/s)

=12m/s

65
New cards

a windmill-style softball pitcher executes a pitch of 0.65s. If her pitching arm is 0.7m long....

A) what are the magnitudes of the TANGENTIAL and RADIAL acceleration on the ball just before ball release when the ball velocity is 20m/s

B) what is the magnitude of the total acceleration on the ball at the point of release?

t = 0.65s r = 0.7m v2 = 20m/s

A) at = v2-v1/change in t

at= 20m/s - 0m/s / 0.65s

at=30.8m/s2

ar= v2/r

ar=(20m/s)2 / 0.7m

ar= 571.4m/s2

B) a2 = at2 + ar2

a2 = (571.4m/s2)2 + (30.8m/s2)2

a=572.2m/s2

66
New cards

a discus thrower executes the throw in 2.5 seconds. If the throwing arm is 0.83m long..

A) what are the magnitudes of the TANGENTIAL and RADIAL acceleration of the disc just before the release when the tangential velocity is 22m/s

B) what is the magnitude of the total accerleration?

t = 2.5 s r = 0.83m v2 = 22m/s

A)

at=v2-v1/change in t

at = 22m/s- 0m/s / 2.5s

at = 8.8m/s2

ar=v2/r

ar=(22m/s)^2 / 0.83

ar= 583.13m/s2

B) a2= at2 + ar2

a2 = (8.8m/s2)2 + (583.13m/s2)2

a2 =340118.0369m2/s4

a=583.20m/s2

67
New cards

swimmer crosses lake 0.9km wide for 30minutes.

a) velocity?

b) average speed?

a) v = d/t

t= 30min d=0.9km

30 min = .5 hour

v = 0.9 km / 0.5 hr

= 1.8 km/hr

b) cant do speed, no distance

68
New cards

the score was tied 20-20 between Vikings and Packers. At the end of the game, the Vikings had an opportunity to kick the winning field goal. The ball was placed 42m from goalpost. If the ball was kicked horizontal component of initial velocity of 19m/s and flight time of 2.4s...

was the kick long enough to make field goal?

vh = 19m/s t = 2.4 s d = 42m

d=vh x t

d = 19m/s x 2.4s

= 45.6 m

yes it was long enough!

69
New cards

a volleyball is deflected vertically by a player during a block. The high school gym has a ceiling clearance of 10.5m. If the initial velocity of the ball is 14m/s...

will the ball hit the ceiling?

v1 = 14m/s ag= -9.81m/s2 height = 10.5m

0 = v12 + 2ad

0 = (14m/s)2 + 2(-9.81m/s2) x d

19.62 m/s2 x d = 196m2/s2

d=9.99 m

will not hit the ceiling

70
New cards

a soccer ball is kicked at a 40 degree angle with an initial velocity of 10m/s

a) how high does the ball go?

b) how far does the ball go?

v1 = 15m/s ag = -9.81m/s

horizontal:

cos 40 = vh/10m/s

10m/s x 0.766 = vh

vh = 7.66m/s

vertical:

sin 40 = vv/10m/s

10m/s x 0.643 = vv

vv = 6.43m/s

a) 0 = v12 + 2ad

0 = (6.43m/s)2 + 2(-9.81m/s2) x d

19.62m/s x d = 41.34m2/s2

d= 2.11 m high

b) 0 = v1 + at

0 = 6.43m/s + -9.81m/s2 x t

9.81m/s2 x t = 6.43m/s

t = 0.655 x 2

t = 1.31

dh=vht

dh= 7.66m/s x 1.31 s

= 10.03m far