Rozdział 2

0.0(0)
studied byStudied by 0 people
learnLearn
examPractice Test
spaced repetitionSpaced Repetition
heart puzzleMatch
flashcardsFlashcards
Card Sorting

1/34

encourage image

There's no tags or description

Looks like no tags are added yet.

Study Analytics
Name
Mastery
Learn
Test
Matching
Spaced

No study sessions yet.

35 Terms

1
New cards

Akomodacja

zmiana struktury wiedzy w taki sposób, by dopasować ją do nowej, sprzecznej z nią informacji.

Kiedy ktoś widzi nowy model samochodu, który jest zbyt duży, aby pasował do istniejącego schematu “samochodu”, może zmodyfikować schemat, aby uwzględnić większe samochody.

2
New cards

Asymilacja

zmiana sądu o jakimś obiekcie w taki sposób, że staje się on podobny do własnej postawy, schematu lub oczekiwania bądź też do bodźców kontekstowych współwystępujących z ocenianym obiektem.

Kiedy ktoś słyszy o nowym smartfonie, który ma wiele funkcji, może go zidentyfikować jako “telefon komórkowy” i dopasować do istniejącego schematu

3
New cards

Bezradność intelektualna

to stan, w którym jednostka odczuwa brak kontroli nad swoim poznawaniem i nie wierzy w swoje umiejętności, co prowadzi do obniżenia motywacji i wyników w nauce

Np. Nie wierze że umiem na egzamin i posze go gorzej

4
New cards
Cel
stan lub obiekt, do którego się dąży.
5
New cards

Informacyjny model bezradności

model ten zakłada, że wyuczona bezradność nie będzie pojawiać się w każdej sytuacji, w której osoba rozpoznaje, że ma do czynienia z niekontrolowanym zdarzeniem, lecz jedynie w sytuacjach problemowych, w których osoba zna cel działania i jest zmotywowana do jego osiągnięcia, ale nie wie dokładnie, w jaki sposób ma ten cel zrealizować

Np. Chce zrozumiem temat i jestem zmotywowany ale mimo wielu prob ni wiem jak go zrozumiec wiec rezygnuje

6
New cards
Instynkt
wrodzony (niewymagający uczenia się) wzorzec zachowania, automatycznie wzbudzany pojawieniem się w otoczeniu odpowiednich bodźców wyzwalających.
7
New cards
Integracja społeczna
faktyczne uczestnictwo w szerszej sieci kontaktów społecznych, poczucie wspólnoty i identyfikowanie się z odkrywanymi rolami społecznymi
8
New cards
Koło zachowań interpersonalnych
teoria koła interpersonalnego, zakłada że to, co ludzie myślą o sobie i innych można opisać na dwóch niezależnych wymiarach, które tworzą układ współrzędnych. Układ służy do uporządkowania głównych sposobów spostrzegania ludzi
9
New cards
Kompensacyjna kontrola
Kompensacyjna kontrola odnosi się do tendencji ludzi do poszukiwania wiary w porządek świata w sytuacjach, gdy tracą poczucie osobistej kontroli nad zdarzeniami. Może to objawiać się wzrostem wiary w zewnętrzne instytucje społeczne lub siły wyższe.
10
New cards

Model utrzymywania znaczenia

: teoria zakładająca, że tracąc poczucie sensu w jednej dziedzinie (np. poznania albo kontroli), ludzie dokonują płynnej kompensacji, bezwiednie i natychmiastowo nasilając poczucie sensu w jakiejś innej dziedzinie (np. przynależności albo samooceny).

11
New cards
Motyw
świadomy lub automatyczny proces nadający ludzkiemu działaniu energię i kierunek.
12
New cards
Motyw poznania
grupa motywów związanych z przetwarzaniem informacji - potrzeba poznania, potrzeba domknięcia poznawczego, poszukiwanie sensu.
13
New cards
Motyw przynależności społecznej
Potrzeba przynależności stanowi silny interpersonalnego motyw regulujący ludzkie zachowania, emocje i myśli. Koncept ten ma swoje ewolucyjne uzasadnienie - bowiem zaspokojona potrzeba przynależności umożliwia w dalszej konsekwencji reprodukcję i przetrwanie.
14
New cards
Motyw samooceny
Dążenie do pozytywnej samooceny jest motywem ukrywającym się za niespodziewanie szerokim zakresem ludzkich działań i przekonań
15
New cards
Motyw społeczny
Wewnętrzna potrzeba lub cel, który motywuje jednostkę do podejmowania działań w celu zaspokojenia potrzeb społecznych, takich jak potrzeba przynależności, uznania, kontroli czy poznania.
16
New cards
Motywy sprawcze
rodzina motywów związana z osiąganiem celów - sprawstwo, kontrola, osiągnięcia, dominacja.
17
New cards
Ostracyzm
wykluczanie jednostki przez jakąś grupę ze swego kręgu.
18
New cards

Płynna kompensacja

w przypadku poczucia bezsensu lub braku kontroli ludzie bezwiednie i natychmiast nasilają poczucie sensu w innej dziedzinie, która znalazła się w polu świadomości poczucie bezsensu

Na przykład, jeśli ktoś nie może już uprawiać swojego ulubionego sportu z powodu kontuzji, może skupić się na innej dziedzinie, takiej jak sztuka lub muzyka, aby zrekompensować utratę .

19
New cards

Poczucie bezsensu

Poczucie bezsensu jest często związane z sytuacjami, w których jednostka doświadcza braku kontroli nad swoim życiem. W psychologii społecznej Bogdana Wojciszke, ten stan jest często powiązany z “wyuczoną bezradnością”

20
New cards
Poczucie kontroli
przekonanie, że to, co się dzieje, zależy od nas samych (wewnętrzne poczucie kontroli) bądź też od jakichś innych czynników, na które nie mamy wpływu (zewnętrzne poczucie kontroli).
21
New cards
Pospieszne chwytanie informacji
polega na opieraniu sądów i decyzji na wcześnie pojawiających się danych kosztem tych napływających w dalszej kolejności.
22
New cards
Potrzeba domknięcia poznawczego
tendencja do osiągnięcia subiektywnie pewnej wiedzy kończąca przetwarzanie informacji. Przykład: osoba, która uważa, że dana osoba jest agresywna na podstawie jednego incydentu, i nie zmienia swojego zdania, nawet jeśli pojawiają się informacje, które temu przeczą.
23
New cards
Potrzeba poznania
Poznawanie jest przyjemne, czyli samo w sobie stanowi nagrodę. Poznanie zwykle bywa potrzebne do sformułowania jakiegoś sądu, czy podjęcia decyzji. Poznanie w postaci myślenia i formułowania wniosków jest niezbędne do uzyskania poczucia sensu własnych działań i egzystencji.
24
New cards
Potrzeba sensu
jedna z ważniejszych potrzeb, mająca na celu uchronienie nas przed istniejącym poczuciem bezsensu
25
New cards
Przedziałowa strategia wyznaczania celów
akceptacja na wstępie szerokiego zakresu możliwości, spośród których ostatecznie wybieramy cel
26
New cards
Punktowa strategia realizacji celów
odrzucenie na wstępie licznych możliwości i budowanie wąskiej kategorii celów.
27
New cards
Reaktancja
nieprzyjemny stan napięcia powstający wskutek odebrania jednostce swobody wyboru lub zagrożenia takim odebraniem
28
New cards
Samotność
subiektywny, emocjonalny stan odczuwania izolacji społecznej i poczucia odcięcia od innych. Pojawia się i zanika, gdy zmienia się sytuacja życiowa. W przypadku samotności chronicznej jest doświadczana bez względu na okoliczności
29
New cards
Trening bezradności
proces, w którym jednostka doświadcza serii niepowodzeń, co prowadzi do spadku wiary we własne umiejętności i poczucia kontroli
30
New cards

Wsparcie społeczne

interakcje, poprzez które ludzie sobie pomagają oraz tworzą sieć kontaktów i związków spostrzeganych jako źródło akceptacji, troski i ewentualnej pomocy w razie potrzeby

31
New cards
Wykluczenie społeczne
deprawacja motywu przynależności, która skutkuje wieloma negatywnym rzeczami np. odrętwienie emocjonalne, zamarcie empatii
32
New cards
Wyuczona bezradność
spadek motywacji i umiejętności kontrolowania sytuacji (w której kontrola jest możliwa) wskutek wielokrotnego doświadczenia faktycznego braku kontroli w innej sytuacji.
33
New cards
Zamrożenie przekona
czyli podtrzymywanie raz uzyskanego domknięcia. Przejawia się to skłonnością do przyjmowania przekonań, które są podzielane przez większość, dzięki czemu będą rzadziej atakowane w przyszłości.
34
New cards
Zastępowalność motywów społecznych
Jest to idea, że różne motywy społeczne mogą prowadzić do podobnych zachowań. Na przykład, zarówno potrzeba akceptacji, jak i dominacji mogą prowadzić do agresywnego zachowania.
35
New cards
Złudzenie kontroli
błędne przekonanie o własnej możliwości wpływania na zdarzenia, nad którymi faktycznie nie ma się kontroli (które zależą od przypadku lub woli innych)