lab simulation flashcards - colligative properties lab quiz

0.0(0)
studied byStudied by 0 people
learnLearn
examPractice Test
spaced repetitionSpaced Repetition
heart puzzleMatch
flashcardsFlashcards
Card Sorting

1/30

encourage image

There's no tags or description

Looks like no tags are added yet.

Study Analytics
Name
Mastery
Learn
Test
Matching
Spaced

No study sessions yet.

31 Terms

1
New cards

What is molality?

Molality (m) = moles of solute / kilograms of solvent.

2
New cards

Why is molality used in colligative properties instead of molarity?

Molality is independent of temperature because it’s based on mass, not volume.

3
New cards

How do you calculate molality from mass and molar mass?

Find moles of solute (g / molar mass), then divide by kg of solvent.

4
New cards

Example: Molality of 125g glucose in 500g water

125g / 180.16g/mol = 0.694 mol; 0.694 mol / 0.5 kg = 1.39 m

5
New cards

How do you calculate molality with volume and density of solvent?

Convert volume to mass using density, then divide moles of solute by solvent mass in kg.

6
New cards

Example: Molality of 78g butanone in 800mL acetic acid

78g / 72.11g/mol = 1.082 mol; 800mL x 1.049g/mL = 839.2g = 0.8392 kg; m = 1.29 m

7
New cards

How do you find molar mass from freezing point depression?

Use ΔTf = Kf × m, find molality, then calculate moles and divide mass / moles.

8
New cards

Example: Molar mass with ΔTf = 2.34°C and Kf = 1.86

ΔTf/Kf = 1.26 m; 93.24g / 1.26 mol = 74.0 g/mol

9
New cards

What is the formula for freezing point depression?

ΔTf = i × Kf × m

10
New cards

What is Kf for acetic acid?

3.90 °C·kg/mol

11
New cards

What is the freezing point of pure acetic acid (HAc)?

15.80 °C

12
New cards

How do you calculate mass of solvent in kg from volume and density?

Mass = volume × density; Convert to kg

13
New cards

What is the ΔTf for solution #1 in acetic acid lab?

15.80°C - (-3.5°C) = 19.3°C

14
New cards

What was the molality for solution #1?

ΔTf / Kf = 19.3 / 3.90 = 4.95 m

15
New cards

How many moles of solute in solution #1?

m × kg solvent = 4.95 × 0.03147 = 0.1558 mol

16
New cards

What is the molar mass of unknown in solution #1?

1.186g / 0.1558 mol = 7.62 g/mol

17
New cards

What was ΔTf for solution #2?

15.80°C - (-6.5°C) = 22.3°C

18
New cards

What was molality for solution #2?

22.3 / 3.90 = 5.72 m

19
New cards

Moles of solute in solution #2?

5.72 × 0.03147 = 0.1801 mol

20
New cards

Molar mass of unknown in solution #2?

2.373g / 0.1801 mol = 13.18 g/mol

21
New cards

Average molar mass of unknown?

(7.62 + 13.18) / 2 = 10.40 g/mol

22
New cards

What was the calculated Kf from 0.5 m sucrose solution?

13.1°C / 0.5 m = 26.2 °C/m

23
New cards

What was the calculated Kf from 1.0 m sucrose solution?

11.40°C / 1.0 m = 11.40 °C/m

24
New cards

Average calculated Kf for water?

(26.2 + 11.4) / 2 = 18.8 °C/m

25
New cards

How accurate were your Kf results for water?

Not accurate. % error = |18.8 - 1.86| / 1.86 × 100 = 911%

26
New cards

What was i (van’t Hoff factor) calculated for sucrose?

i = 1 (sucrose is non-electrolyte)

27
New cards

What’s the significance of measuring freezing point accurately?

Small temp errors cause large changes in molar mass calculations.

28
New cards

New molar mass with Tf = 11.0°C in follow-up?

ΔTf = 5.1; m = 1.31; moles = 1.31 × 0.0315 = 0.0413 mol; molar mass = 3 / 0.0413 = 72.64 g/mol

29
New cards

What does freezing point depression show about rock salt and ice?

Ions disrupt ice structure, cause it to melt, absorbing heat and lowering temp below 0°C.

30
New cards

Major sources of error in the experiment?

Imprecise temp readings, poor mixing, contamination, supercooling.

31
New cards

How do you improve accuracy in colligative property labs?

Use calibrated thermometer, ensure uniform mixing, avoid supercooling, repeat trials.