1/7
Looks like no tags are added yet.
Name | Mastery | Learn | Test | Matching | Spaced |
---|
No study sessions yet.
A nyál termelődési helyei és funkciója:
A három pár nagy nyálmirigy és a kb. 700-1000 db, 1-5mm nagyságú kis nyálmirigy (az ajkak belső felszínén labialisan, a szájpadon palatinálisan, az orcák nyálkahártyájában buccalisan, valamint a nyelvben több helyen is) összesen 0,5-2,0 liter nyálat termel naponta. A nyál nedvesen tartja a nyálkahártyát, síkosítja a falatot, amilázt (a szénhidrátok emésztése már a szájüregben megkezdődik) és antibakteriális lizozimot tartalmaz.
Mi az a glandula parotis és hol található?
A glandula parotis a mandibula mögött és a fül előtt elhelyezkedő, lefelé keskenyedő, háromszög alakú mirigy. Felületes és mély lebenyét az arcideg oszlása választja el egymástól. Kivezetőcsöve a m. masseter külső felszínén vízszintesen fut előre, hogy a m. buccinatort átfúrva a felső második nagyörlőnél belépjen a szájüregbe.
Hol található a submandibularis nyálmirigy?
A submandibularis nyálmirigy a szájfenék külső felszínéhez fekszik hozzá, de hátsó nyúlványa (mély lebenye) horogszerűen a szájfenék fölé hajlik. Kivezetőcsöve a nyelvcsúcs alatt, a nyelvfék két oldalán nyílik.
Hol található a sublingualis nyálmirigy?
A sublingualis nyálmirigy a szájfenéken nyugszik, a szájüregtől csak a nyálkahártya választja el. Több kisebb kivezetőcsöve a mirigy felső szélén nyílik a szájüregbe, nagy kivezetőcsöve a submandibularis mirigyével egyesül, s azzal együtt nyílik a nyelv alá.
Hol található a garat és milyen szerepet tölt be?
A tápcsatorna és a légutak közös szakasza. Lényegében nyálkahártyával bélelt izmos „félcső”, mely csak hátsó és oldalsó fallal rendelkezik, előrefelé pedig az orrüreggel, a szájüreggel, ill. a gégével közlekedik.
Ennek megfelelően három szakaszát különítjük el: nasopharynx, oropharynx, laryngopharynx. A koponyaalaptól a C5-C6 csigolyák szintjéig terjed, itt a nyelőcsőbe megy át.
Hogyan működik a garat?
A garat fűző- és emelő izmokkal rendelkezik. Nyeléskor az emelő izmok felfelé húzzák a garatot és a vele összenőtt gégét: a garat mintegy „elébe megy a falatnak”, majd a garatfűzők térben és időben összehangolt kontrakciója perisztaltikus hullámokat generálva lefelé továbbítja a falatot. A nyelés indítása akaratlagosan történik, de a beindult program automatikusan végigfut, meg nem szakítható!
A garat hátsó falát átvágva és kihajtva mi figyelhető meg?
A garat hátsó falát átvágva és kihajtva megfigyelhető a gége üregének kapcsolata az orrüreggel, szájüreggel és gégével. Nyeléskor a falat kétoldalról kerüli meg a gégebemenetet, majd a két útvonal a nyelőcsőbe történő átmenetnél egyesül. Jól látható a Waldeyer-féle lymphatikus gyűrű, melyet a mandulák alkotnak.
Tonsillák
Praktikusan ún. lymphoepithelialis szervek, melyek kialakításában a nyálkahártya felszíni hámja és az azt infiltráló immunsejtek vesznek részt.