Baroko - Přehled

Baroko

Baroko (z portugalského pérola barroca – nepravidelná perla) je umělecký směr, který vznikl v polovině 16. století v Itálii a Španělsku a v 17. století se rozšířil do celé Evropy. Baroko zdůrazňuje rozpor mezi pozemskými a nadzemskými hodnotami, mezi hmotou a duchem. Klade důraz na lidskou bezmocnost vůči Božímu řádu. Celkově baroko uchvacuje nádherou, pohybem, barvami a rozjásaností. Jedním z motivů barokního umění je vanitas, tedy pomíjivost a marnost lidského života.

Mezi významné barokní umělce patří:

  • Malířství: Michelangelo Buonarotti, Rembrandt

  • Hudba: Johann Sebastian Bach, Antonio Vivaldi

  • České země: Adam Michna z Otradovic (autor skladby Chtíc, aby spal)

V literatuře se oživují středověké literární žánry jako legenda, duchovní píseň, traktát a epos.

Španělsko

Pedro Calderón de la Barca

Španělský básník a dramatik, za své hry byl pasován na rytíře. Později se stal ředitelem dvorního divadla v Madridu. Jeho dílo Život je sen je veršované filozofické drama o smyslu života a lidské existence.

Lope de Vega

Básník, dramatik a prozaik, autor přibližně 2000 her, z nichž se dochovalo pouze 470. Byl zakladatelem tzv. španělské komedie, která mísí prvky komedie a tragédie a narušuje antickou jednotu místa a času. Jeho hra Ovčí pramen (Fuente ovejuna) je inspirována skutečnými událostmi během sjednocování Španělska a zdůrazňuje čest, morálku a právo na lidskou důstojnost.

Itálie

Torquato Tasso

Autor veršované epické skladby Osvobozený Jeruzalém, která pojednává o bojích a vítězstvích křesťanů nad muslimy v první křížové výpravě.

Rinaldo

Anglie

John Milton

Básník, politik a intelektuál, který se ve svých traktátech a polemikách vyjadřoval k tehdejší společenské situaci a potřebám reforem (rozvody, výchova, svoboda tisku). Ve čtyřiceti letech oslepl a svá díla diktoval. Je autorem rozsáhlé epické básně Ztracený ráj, rozdělené do 12 knih, která vypráví o biblických tématech. Hlavním protagonistou je Satan. Děj začíná v knize Genesis a vypráví o svržení padlých andělů, vzpouře andělů, stvoření světa, Satanově cestě po ráji, kde v převtělení za hada svede Evu k prvnímu hříchu a o vyhnání z ráje.

České baroko

Po bitvě na Bílé hoře v roce 1620 Habsburkové obnovují katolictví v českých zemích. Nekatolická inteligence opouští zemi a tisíce knih je spáleno.

Bohuslav Balbín

Jeho Rozprava na obranu jazyka slovanského, zvláště pak českého hájí právo národa na vlastní jazyk. Kniha ovšem vyšla až 100 let po autorově smrti.

Bedřich Bridel

Autor rozsáhlé básnické skladby Co Bůh? Člověk?, veršované meditace, která porovnává nicotu lidské existence s božskou dokonalostí.

Antonín Koniáš

Jezuita, jehož jméno je spojeno s hromadným ničením českých, zejména nekatolických knih.

Jan Amos Komenský (1592–1670)

Nejvýznamnější představitel českého baroka. Po bitvě na Bílé hoře odchází do exilu, byl posledním biskupem Jednoty bratrské. V roce 1618 vypuklo v Čechách protihabsburské povstání a válka zasáhla i Fulnek, který byl drancován, zmítán požáry a zasažen morem. Komenský musel uprchnout a na mor mu zemřela žena i dva synové.

Komenský odjíždí do polského Lešna, kde vyučoval na gymnáziu. Byl nespokojen se stavem školství a začal psát učební příručky. Je považován za zakladatele moderního školství. Navrhoval, aby žáci prošli:

  • 6 let mateřskou školou

  • 6 let obecnou školou

  • 2x6 let střední a vysokou školou

Do školy měli chodit chudí i bohatí, chlapci i děvčata. První zážitky a zkušenosti žáka ovlivňují jeho duši a citové bohatství. Nakonec se usadil v Amsterodamu, kde prožil 14 let a zemřel roku 1670. Pochován je v Naardenu.

Díla:

  • Listové do nebe - Pět dopisů, kde chudí adresují Kristu žaloby na tvrdost bohatých.

  • Hlubina bezpečnosti

  • Truchlivý

  • Labyrint světa a ráj srdce - Poutník se vydává na cestu světem (městem), aby si vybral povolání. Doprovází ho Všudybud, který mu radí být se vším spokojen a nekritizovat, a Mámil, který mu chce nasadit růžové brýle mámení. Poutník si prohlíží město a vidí ulice rozdělené podle stavů, spěch a honbu za pohodlným životem. Uniká z labyrintu světa do ráje srdce.

  • Velká didaktika (Didactica magna) - Dílo pojednává o školské reformě, která by zajistila vzdělání pro všechny lidi bez rozdílu (vzdělávání chudých i dívek). Objevují se zde pedagogické kategorie jako škola jako dílna lidskosti, škola hrou, názornost vyučování, priorita mateřštiny a syntéza rozumové, citové a náboženské výchovy.

  • Orbis pictus (Svět v obrazech) - Kniha, která mu přinesla slávu. Obsahuje 8000 nejdůležitějších slov spřažených do tisícovky vět, rozčleněných do stovky témat. Popisuje živou i neživou přírodu a svět člověka. Obsahuje mnoho obrázků. Později pořídil výtah se 150 ilustracemi.

  • Brána jazyků otevřená - Učebnice latiny.

  • Kšaft umírající matky Jednoty bratrské (kšaft = závěť) - Komenský ztratil naději na návrat do vlasti.

Baroko se vyznačuje zdůrazňováním rozporu mezi věcmi tohoto světa a nadzemskými hodnotami, klade důraz na lidskou bezmocnost vůči Božímu řádu světa.