[źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Demokracja 01.10.2022]
W większości współczesnych państw demokratycznych funkcjonuje przede wszystkim demokracja pośrednia. Czasami jednak używana jest używa się formy demokracji bezpośredniej.
%%Referendum%% - forma głosowania o charakterze powszechnym, najbliższa ideałowi , w której udział mogą brać wszyscy obywatele uprawnieni do głosowania (tj. mający czynne prawo wyborcze). W czasie referendum obywatele całego państwalub jego części wyrażają swoją opinię w kwestii poddawanej głosowaniu. \n @@Używając różnych kryteriów możemy wydzielić kilka rodzajów referendów:@@ \n a) lokalne \n b) ogólnokrajowe \n c) obligatoryjne (obowiązkowe) \n d) fakultatywne (nieobowiązkowe) \n [źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Referendum 01.10.2022]
%%Plebiscyt%%- powszechne głosowanie ludności jakiegoś terytorium w celu wypowiedzenia się w sprawie przynależności państwowej tego terytorium lub określenia jego międzynarodowego statusu. W Polsce wiele z nich odbywała się po I wojnie światowej w sprawie przynależności np.: Górnego Śląska, Warmii i Mazur. Obecnie polskie prawo nie przewiduje możliwości przeprowadzenia takiego głosowania. \n [źródło: https://sjp.pwn.pl/slowniki/plebiscyt.html 01.10.2022]
\n
%%Inicjatywa ludowa (obywatelska)%% - element demokracji bezpośredniej, umożliwiający ściśle określonej przez prawo grupie obywateli, posiadających pełnię praw wyborczych wystąpić z inicjatywą ustawodawczą do parlamentu, który jest zobowiązany do rozpatrzenia złożonego projektu, ale nie musi go uchwalić. Prawo umożliwiające przeprowadzenie inicjatywy obywatelskiej obowiązuje m.in. w Polsce, gdzie prawo takie przysługuje grupie co najmniej 100 tys. obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. \n @@Zgodnie z polskim prawem obywatelska inicjatywa ustawodawcza nie dotyczy:@@
[źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Obywatelskainicjatywaustawodawcza 01.10.2022]
\n
\n
Demokracja funkcjonuje na podstawie praw i procedur, ale wymaga też partycypacji obywatelskiej - czyli aktywnego uczestniczenia obywateli w życiu publicznym.
Różni się ona od partycypacji społecznej - ta pierwsza dotyczy relacji obywateli z organami władzy, czyli m. in. udziału obywateli w rządzeniu krajem poprzez uczestniczeniu w wyborach. Partycypacja społeczna dotyczy natomiast współpracy między obywatelami, podejmowanie wspólnie akcji w celu realizacji jakiegoś zadania (np. działanie w wolontariacie).
[źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bud%C5%BCet_partycypacyjny 01.10.2022]
%%Otwarta przestrzeń -%%specyficzną metodą organizacji spotkań i konferencji. Jest ona niezwykle elastyczna pod każdym względem. Może dotyczyć grup od kilkunastu do nawet 2 tys. osób. Spotkania organizowane są wokół jakiegoś wiodącego tematu, ale jest to jedyna kwestia, która jest ustalana przed spotkaniem. Reszta zależy od uczestników. \n Program i podział na grupy ustalane są przez samych uczestników w trakcie samego spotkania. Uczestnicy zgłaszają propozycje poszczególnych wątków rozmowy i namawiają innych, aby przyłączyli się do grupy, która dane zagadnienie omawia. \n [źródło: https://partycypacjaobywatelska.pl/strefa-wiedzy/techniki/otwarta-przestrzen/01.10.2022] \n
%%Warsztaty przyszłościowe%%- Metoda prowadzenia dyskusji podczas spotkania. Polega na dialogu między zróżnicowanymi grupami (mieszkańcami, lokalnymi władzami, przedsiębiorcami itd.) w celu stworzenia wspólnej wizji danego obszaru. Zakłada 4 podstawowe fazy: przygotowania, krytyki, utopii i realizacji, czyli wymyślania konkretnych rozwiązań. \n [źródło: https://partycypacjaobywatelska.pl/strefa-wiedzy/techniki/warsztaty-przyszlosciowe/01.10.2022] \n
Aby system demokratyczny mógł sprawnie funkcjonować w państwie regularnie muszą odbywać się wolne wybory. W ich czasie obywatele samodzielnie wyłaniają organy władzy państwowej lub samorządowej. \n Wybory regulowane są przez**==prawo wyborcze==**, obejmujące ogół norm regulujących sposób powoływania organów władzy oraz uprawnienia obywateli dotyczące udziału w głosowaniach. W państwie demokratycznym prawo wyborcze powinno opierać się na czterech regułach - ==przymiotnikach wyborczych==.
[źródło: https://www.na6.pl/wos/zasadyprawawyborczego 01.10.2022]
Ważną częścią prawa wyborczego są przepisy dotyczące ==systemu wyborczego==.
[źródło: https://www.na6.pl/wos/systemy_wyborcze 01.10.2022]
Wybory przeprowadzane są przez specjalnie powołane do tego organy. Najważniejszym z nich jest ==Państwowa Komisja Wyborcza==, której podlegają komisje okręgowe i obwodowe. Zgodnie z zasadami przeprowadzania wyborów zawartych w *==Kodeksie wyborczym==*, ^^czynne prawo wyborcze^^ ^^mają polscy obywatele, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 18 lat^^. Bierne prawo wyborcze przysługuje obywatelom po ukończeniu 21 lat (w wyborach do Sejmu RP) i po ukończeniu 30 lat (w wyborach do Senatu RP). Zakaz kandydowania dotyczy osób:
skazanych prawomocnymi wyrokami na kary pozbawienia wolności za przestępstwa umyślne
ściganych z oskarżenia publicznego
ściganych za umyślne przestępstwa skarbowe \n Sąd również może pozbawić obywateli prawa wybieralności.
\n
Według ==Kodeksu wyborczego== głosowania odbywają się w stałych obwodach wydzielonych z obszarów poszczególnych gmin. Osobne stanowiska przygotowywane są dla m.in.:
Na każdej liście odsetek kobiet lub mężczyzn nie może spaść poniżej 35% - w ten sposób realizowana jest zasada równouprawnienia płci.
Przy podziale mandatów w poszczególnych okręgach wyborczych uwzględnia się komitety partii lub wyborców, które w skali kraju uzyskały 5% głosów, oraz komitety koalicyjne, które uzyskały 8% głosów w skali kraju. Mandaty przyznane ugrupowaniu lub koalicji uzyskują kandydaci z danej listy, którzy otrzymali największą liczbę głosów.
Wyniki wyborów ogłasza ==Państwowa Komisja Wyborcza== w Dzienniku Ustaw RP.
Wybory do ==Senatu== odbywają się w jednomandatowych okręgach wyborczych (w Polsce jest ich 100). W każdym z nich zwycięża kandydat, który otrzymał najwięcej ważnych głosów.
Przeprowadzenie wyborów do Sejmu RP i Senatu RP zarządza ==Prezydent RP==. O ich ważności orzeka ==Sąd Najwyższy==.
\n