[źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rada_Ministr%C3%B3w_w_Polsce 03.10.2022]
realizowanie i wydawanie rozporządzeń (aktów wykonawczych do ustaw)
opracowywanie projektu budżetu państwa i kierowanie jego wykonaniem
zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego kraju
kierowanie polityką zagraniczną i wewnętrzną kraju
premier - najsilniejsza pozycja w rządzie. Opracowuje program działania Rady Ministrów, kieruje jej pracami, reprezentują ją i ustala jej skład. Premier może pełnić również rolę ministra, ale zdarza się to rzadko. Uchwalenie konstruktywnego wotum nieufności wobec premiera oznacza upadek całego rządu
ministrowie
działowi - kierują określonymi działaniami administracji rządowej (np. minister zdrowia, finansów, obrony narodowej, edukacji)
ministrowie {członkowie Rady Ministrów (tzw. ministrowie bez teki)} - zostają powołania do realizacji określonych zadań wyznaczonych przez premiera, np. do kierowanie służbami specjalnymi lub wprowadzenia reformy
wicepremier - może pracować wyłącznie jako zastępca prezesa rządu, ale najczęściej pełni też funkcję ministra. Dzięki sprawowaniu dwóch funkcji w rządzie ma silniejszą pozycję niż inni ministrowie.
Prawo do nominowania członków Rady Ministrów przysługuje w pierwszej kolejności Prezydentowi RP. Do rozpoczęcia pracy rząd potrzebuje również wotum zaufania udzielonego przez Sejm. Jednak istnieje możliwość, że np. z powodu sprzeciwu posłów, utworzenie rządu jest niemożliwe. W takiej sytuacji Konstytucja przewiduje 3 różne procedury, które mają doprowadzić do utworzenia nowego gabinetu.
Aby rząd mógł stabilnie działać, musi dysponować stabilnym poparciem w parlamencie. W państwach demokratycznych z systemem wielopartyjnym rzadko zdarza się, że rząd tworzony jest tylko przez jedno ugrupowanie. Gabinety zwykle mają charakter koalicyjny, czyli składający się z przedstawicieli kilku partii. Między ugrupowaniami tworzącymi koalicję rządową pojawiają się konflikty, które mogą prowadzić do jej rozpadu, dochodzi również do sporów wewnątrzpartyjnych. Skutkiem rozpadu koalicji jest zwykle utrata większości parlamentarnej - rząd, który nie ma poparcia większości posłów nazywany jest rządem mniejszościowym. Zwykle, taki rząd ogranicza się jedynie do zarządzania administracją państwa.
bezpieczeństwo
obrona narodowa, polityka wewnętrzna, wymiar sprawiedliwości, polityka zagraniczna, ochrona środowiska
gospodarka
finanse, rolnictwo, przemysł, usługi, przedsiębiorczość i rozwój technologii, gospodarka morska, inwestycje
polityka społeczna
rodzina, zatrudnienie, zabezpieczenie społeczne, ochrona zdrowia, system edukacji publicznej
kultura i nauka
uczelnie wyższe, utrzymanie instytucji kulturalnych, finansowanie badań naukowych, turystyka i sport
Rada Ministrów nie jest urzędem kadencyjnym - jej czas działania zależy od czasu trwania kadencji Sejmu RP i dominujących w nim większości.
premier jest zobowiązany do dymisji, a Prezydent musi ją przyjąć jeśli Sejm nie udzieli Radzie Ministrów wotum zaufania lub wyrazi wobec niej wotum nieufności
premier może dobrowolnie zrezygnować z urzędu - wówczas Prezydent nie musi przyjąć jego rezygnacji
W każdym z opisanych przypadków Prezydent jednocześnie zatwierdza dymisję rządu i powierza im dalsze sprawowanie obowiązku do czasu wyboru nowego rządu.
Jeśli polityka realizowana przez rząd nie zyskuje uznania większości parlamentarzystów, grupa co najmniej 46 posłów może złożyć wniosek do Sejmu o uchwalenie wotum nieufności wobec Rady Ministrów. Wniosek musi być konstruktywny, czyli zawierać nazwisko kandydata na nowego premiera. Głosowanie nad tą propozycją może odbyć się dopiero 7 dni od daty jej zgłoszenia, aby wniosek został przyjęty musi opowiedzieć się za nim większość z ustawowej liczby posłów, czyli co najmniej 231 z nich.
W razie uchwalenia konstruktywnego wotum nieufności Prezydent przyjmuje dymisję rządu i powołuje nowego, wybranego przez Sejm RP premiera.
Jeśli wotum nie zostanie uchwalone, nowy wniosek w tej sprawie można złożyć po 3 miesiącach. Wcześniej można wystąpić z ponowną propozycją tylko w wypadku, kiedy opowie się za nią 115 posłów.
Odpowiedzialność polityczna spoczywa również na poszczególnych ministrach - za działanie należące do ich kompetencji lub za realizację powierzonych im zadań. Wniosek o wotum nieufności wobec ministra może zgłosić grupa co najmniej 69 posłów. Jeśli za wnioskiem opowie się większość z ustawowej liczby posłów, dany minister jest zobowiązany do dymisji, a Prezydent musi ją przyjąć.
Rząd kieruje administracją rządową, czyli zespołem organów, których zadaniem jest wykonywanie przepisów prawa , zarządzanie obszarami funkcjonowania państwa i świadczenie usług publicznych.
naczelne organy administracji rządowej - premier, ministrowie, rząd
centralne organy administracji rządowej - szefowie jednostek podporządkowanych bezpośrednio premierowi lub poszczególnym ministrom, np. komendant główny policji podlega ministrowi spraw wewnętrznych
terenowe organy administracji rządowej - 16 wojewodów oraz podlegające im organy administracji zespolonej i organy administracji niezespolonej, podporządkowane bezpośrednio organom naczelnym lub centralnym
[źródło: https://www.na6.pl/wos/samorzad_wojewodzki 08.10.2022]
To wyodrębniony zespół profesjonalnych urzędników zatrudnionych w organach administracji publicznej, mających gwarancje stałości stosunku pracy, niezależnie od wyniku wyborów. Aby wykonywać swoją pracę muszą zrezygnować z części swoich praw, np.: nie mogą należeć do partii politycznych.
[ źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82u%C5%BCba_cywilna 08.10.2022]
pracownicy służby cywilnej - wszystkie osoby zatrudnione w urzędach administracji rządowej
urzędnicy mianowani służby cywilnej - pracownicy administracji rządowej, którzy spełnili określone wymagania i zdali egzamin państwowy