[źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/RadaMinistr%C3%B3ww_Polsce 03.10.2022]
\
%%realizowanie i wydawanie rozporządzeń (aktów wykonawczych do ustaw)%%
%%opracowywanie projektu budżetu państwa i kierowanie jego wykonaniem%%
%%zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego kraju%%
%%kierowanie polityką zagraniczną i wewnętrzną kraju%%
</p>
\
Prawo do nominowania członków Rady Ministrów przysługuje w pierwszej kolejności Prezydentowi RP. Do rozpoczęcia pracy rząd potrzebuje również wotum zaufania udzielonego przez Sejm. Jednak istnieje możliwość, że np. z powodu sprzeciwu posłów, utworzenie rządu jest niemożliwe. W takiej sytuacji Konstytucja przewiduje 3 różne procedury, które mają doprowadzić do utworzenia nowego gabinetu.
\
Aby rząd mógł stabilnie działać, musi dysponować stabilnym poparciem w parlamencie. W państwach demokratycznych z systemem wielopartyjnym rzadko zdarza się, że rząd tworzony jest tylko przez jedno ugrupowanie. Gabinety zwykle mają charakter koalicyjny, czyli składający się z przedstawicieli kilku partii. Między ugrupowaniami tworzącymi koalicję rządową pojawiają się konflikty, które mogą prowadzić do jej rozpadu, dochodzi również do sporów wewnątrzpartyjnych. Skutkiem rozpadu koalicji jest zwykle utrata większości parlamentarnej - rząd, który nie ma poparcia większości posłów nazywany jest rządem mniejszościowym. Zwykle, taki rząd ogranicza się jedynie do zarządzania administracją państwa.
\
Rada Ministrów nie jest urzędem kadencyjnym - jej czas działania zależy od czasu trwania kadencji Sejmu RP i dominujących w nim większości.
\
Jeśli polityka realizowana przez rząd nie zyskuje uznania większości parlamentarzystów, grupa co najmniej ==46 posłów== może złożyć wniosek do Sejmu o uchwalenie wotum nieufności wobec Rady Ministrów. Wniosek musi być ==konstruktywny==, czyli zawierać nazwisko kandydata na nowego premiera. Głosowanie nad tą propozycją może odbyć się dopiero 7 dni od daty jej zgłoszenia, aby wniosek został przyjęty musi opowiedzieć się za nim ==większość z ustawowej liczby posłów==, czyli co najmniej ==231== z nich.
W razie uchwalenia konstruktywnego wotum nieufności Prezydent przyjmuje dymisję rządu i powołuje nowego, wybranego przez Sejm RP premiera.
Jeśli wotum nie zostanie uchwalone, nowy wniosek w tej sprawie można złożyć po ==3 miesiącach==. Wcześniej można wystąpić z ponowną propozycją tylko w wypadku, kiedy opowie się za nią ==115 posłów==.
\
Odpowiedzialność polityczna spoczywa również na poszczególnych ministrach - za działanie należące do ich kompetencji lub za realizację powierzonych im zadań. Wniosek o wotum nieufności wobec ministra może zgłosić grupa co najmniej ==69 posłów==. Jeśli za wnioskiem opowie się większość z ustawowej liczby posłów, dany minister jest zobowiązany do dymisji, a Prezydent musi ją przyjąć.
\
Rząd kieruje administracją rządową, czyli zespołem organów, których zadaniem jest wykonywanie przepisów prawa , zarządzanie obszarami funkcjonowania państwa i świadczenie usług publicznych.
\
%%naczelne organy administracji rządowej%% - premier, ministrowie, rząd
%%centralne organy administracji rządowej%% - szefowie jednostek podporządkowanych bezpośrednio premierowi lub poszczególnym ministrom, np. komendant główny policji podlega ministrowi spraw wewnętrznych
%%terenowe organy administracji rządowej%% - 16 wojewodów oraz podlegające im @@organy administracji zespolonej@@ i @@organy administracji niezespolonej@@, podporządkowane bezpośrednio organom naczelnym lub centralnym
[źródło: https://www.na6.pl/wos/samorzad_wojewodzki 08.10.2022]
\
To wyodrębniony zespół profesjonalnych urzędników zatrudnionych w organach administracji publicznej, mających gwarancje stałości stosunku pracy, niezależnie od wyniku wyborów. Aby wykonywać swoją pracę muszą zrezygnować z części swoich praw, np.: nie mogą należeć do partii politycznych.
[ źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82u%C5%BCba_cywilna 08.10.2022]
\
\