current sales = 75 mil.
current credit terms = “4/20, net 40“
25% of customers take the discount and pay after 20 days
the remaining 75% pay in 60 days
bad debts = 3% of sales
variable costs = 75% of sales
cost of capital = 10%
proposed plans
plan 1 [relaxed credit terms]:
new credit terms = “6/30, net 65“
projected sales increase = 20%
new sales = 90 mil.
discount take up = 30% pay in 30 days
non discount customers = pay in 90 days
bad debts = 4%
plan 2 [stricter credit terms]:
new credit terms = “4/10, net 30“
projected sales decrease = 5%
new sales = 71.25 mil
discount take up = 10% pay in 10 days
non discount customers = pay in 50 days
bad debts = 3%
profit = sales x [1 - variable cost]
current profit:
75 mil x [1 - 75%] = 18.75 mil
plan 1 profit:
90 x [1 - 75%] = 22.5
change in profit = 22.5 - 18.75 = 3.75
plan 2 profit:
71.25 x [1 - 75%] = 17.8125
change in profit = 17.8125 - 18.75 = -0.9375
bad debts = sales x bad debt percentage
current bad debts:
75 × 3% = 2.25
plan 1 bad debts:
90 × 4% = 3.6
change in bad debt = 3.6 - 2.25 = 1.35
plan 2 bad debts:
71.25 × 3% = 2.1375
change in bad debt = 2.1375 - 2.25 = -0.1125
cost of discount = sales x discount percentage x proportion of customers using discount
current COD:
75 × 4% x 25% = 0.75
plan 1 COD:
90 × 6% x 30% = 1.62
change in COD = 1.62 - 0.75 = 0.87
plan 2 COD:
71.25 × 4% x 10% = 0.285
change in COD = 0.285 - 0.75 = -0.465
using the weighted average collection period:
debtors = [discount customers x (discount days/365)] + [non discount customers x (non discount days/365)]
current debtors:
discount customers = [(75 × 25%) x (20/365)] = 1.027397
non discount customers = [(75 × 75%) x (60/365)] = 9.246575
plan 1 debtors:
DC = [(90 × 30%) x (30/365)] = 2.219178
NDC = [(90 × 70%) x (90/365)] = 15.534247
change in discount debtors = 2.219178 - 1.027397 = 1.191781
change in NDC = 15.534247 - 9.246575 = 6.287671
total change in debtors = 6.287671 + 1.191781 = 7.479452
plan 2 debtors:
DC = [(71.25 × 10%) x (10/365)] = 0.195205
NDC = [(71.25 × 90%) x (50/365)] = 8.784247
change in DC = 0.195205 - 1.027397 = -0.832192
change in NDC = 8.784247 - 9.246575 = -0.462329
total change in debtors = -1.294521
cost of capital increase = total increase in debtors x cost of capital
plan 1:
7.479452 × 10% = 0.747945
plan 2:
-1.294521 × 10% = -0.129452
net benefit = profit change - inc. in bad debt - inc. in discount cost - cost of financing
plan 1:
3.75 - 1.35 - 0.87 - 0.747945 = 0.782055
plan 2:
-0.9375 + 0.1125 + 0.465 + 0.129452 = -0.230548
remember, subtracting with a negative no. turns into a plus
plan 1 is financial better [+ 782,055]
plan 2 results in a net loss [- 230,548]
adopt plan 1, as it yields a net positive benefit
set clear credit terms - define payment terms, due dates, and penalties for late payments upfront
offer early payment discounts - encourage faster payments by providing small discounts
conduct credit risk analysis - assess customers’ credit worthiness using credit ratings, internal scoring, and financial history
invoice promptly and accurately - send clear error free invoices immediately after delivery to avoid disputes and delays
implement a strong collection policy - use structured follow ups [reminders, legal action] to recover overdue payments
use automated payment reminders - set up email/SMS alerts before and after due dates to prompt timely payments
encourage electronic payments - offer multiple online payment methods to speed up collections
use factoring or invoice discounting - sell invoices to a third party or get upfront cash for receivables to improve liquidity
charge late payment fees - discourage delays by imposing penalties for overdue payments, as stated in credit terms
regularly review accounts receivable - monitor outstanding balances, aging reports, and high risk customers to take early action