ökológia
környezetbiológia, az egyedek feletti szerveződési szintek törvényszerűségeivel és összefüggéseivel foglalkozó tudomány
szupraindividuális
egyed feletti
populáció
Az ökológiai folyamatok szerveződési alapegysége (egyed feletti)
környezet
a populációk egyedeit (a közösséget) körülvevő környezet azon elemei, melyek a populációra tényleges hatást fejtenek ki
biotóp
Az élőlények élőhelye
biotikus környezeti tényezők
Más néven élő környezeti tényezők, aminek két típusa az intraspecifikus és az interspecifikus
intraspecifikus kölcsönhatás
populáción belüli, fajtárstól származó kölcsönhatás
interspecifikus kölcsönhatás
populáción kívüli, másik faj egyedeitől származó kölcsönhatás
abiotikus környezeti tényezők
Más néven élettelen környezeti tényezők. Ide tartozik a talaj, víz, levegő, fény és hőmérséklet.
Vertikális változások
függőleges irányú változások: a hegyvidékek övezetessége
horizontális változások
vízszintes irányú változások: az Egyenlítőtől a sarkkörökig változó övezetesség
tűrőképesség/tolerancia
Egy adott környezeti tényezőnek az a tartománya, amelyet egy adott populáció élettevékenysége révén el tud viselni. Nagyban függ az adott szervezet belső környezetétől.
Szűktűrésű (sztenök) faj
Több környezeti tényezőt vizsgálva a minimum és maximum pont közel van egymáshoz. A környezeti tényezőket és azok változásait csupán kis mértékben képes elviselni. Pl. korallok
specialista fajok
Azok a fajok, amelyek sok környezeti tényező szempontjából szűktűrésűek, s ezért csak speciális környezetben tudnak megélni.
indikátor fajok
Olyan élőlények, melyek csak 1 ökológiai tényezőre nézve szűktűrésűek. Előfordulásukkal az adott egyetlen környezeti tényező meglétét vagy hiányát jelzik. Pl. sebes pisztráng és a víz oxigéntartalma
tágtűrésű (euriök) faj
Több környezeti tényező esetében a minimum és maximum pont távol van egymástól. A környezeti tényezőket és azok változásait széles tartományok között képes elviselni. Pl. vándorpatkány
generalista fajok
Sok szempontból tágtűrésűek, ezért sok álettérben előfordulnak (kozmopoliták). Pl. kormorán, gyapjaslepke, fehér akác, pongyolapitypang
populáció ökológiai fogalma
A fajon belül azon egyedek összessége, amelyek adott térben és időben tényleges szaporodási közösséget alkotnak.
Ideális populáció
A populációgenetika legegyszerűbb modellje, ahol a Hardy-Weinberg-szabály érvényes. Nagyon nagy az egyedszám, véletlenszerű a szaporodás, nincs mutáció, nincs genetikai sodródás, nincs génáramlás.
Reális populáció
Az ideális populáció ellentéte, nem túl nagy egyedszám, nem véletlenszerű szaporodás, van mutáció, genetikai sodródás és génáramlás.
egyedszám
a populáció nagysága (ez nem összehasonlítási alap)
egyedsűrűség
A populáció egyedeinek az egységnyi területen/egységnyi térfogatban való előfordulását adja meg. Ez már összehasonlítási alap
térbeli eloszlás
megmutatja, hogy a populáció egyedei hogyan népesítik be a rendelkezésre álló területet
Térbeli eloszlás típusai
Szabályos
Véletlenszerű
Felhalmozódó
Szigetszerű
Szabályos térbeli eloszlás
Ha a szomszédos egyedek távolsága közel azonos. A populáció egyedei között nagyfokú versengés, taszítás, territoriális viselkedés esetén.
Véletlenszerű térbeli eloszlás
Ha a populáció élőhelyi tulajdonságai egyenletes eloszlásúak, és a populáció tagjai között nincs állandó kölcsönhatás. Ritka, nagyon kis egyedszámnál jellemző.
Felhalmozódó és szigetszerű térbeli eloszlás
Elsősorban a szaporodási sajátosságokkal, illetve a környezeti tényezők hatásaival (pl. táplálékeloszlás) magyarázható. Pl. felhalmozódó az eper, szeder, szigetszerű a magashegységek párnanövényzete, vaddisznófalka
populációdinamika
A populációk egyedszámának halálozások illetve születések arányában történő változását jelenti.
Környezeti eltartóképesség
A környezeti tényezők együttesének olyan határértéke, amely behatárolja, limitálja a populációk élettevékenységét illetve egyedszámát és amely körül a populációk egyedszáma és élettevékenysége egy dinamikus egyensúlyt mutat.
R-stratégisták
A populáció egyedszáma viszonylag nagy, kis termetűek, gyors szaporodásra képesek, gyors fejlődésű szervezetek, amelyek nagyon gyorsan el is pusztulnak (rövid életűek), ezért az egyedszámuk rapszodikus. Pl. egyéves gyomfajok, mezei pocok.
K-stratégisták
Kiegyensúlyozottabb, szabályozottabb életközösség, jellemző rájuk a lassabb szaporodás, nagyobb testméret, kisebb egyedszám, hosszú élettartam. Pl. évelő lágyszárúak, nagyragadozók.
mutualizmus
Mindkét populáció számára előnyös kölcsönhatások gyűjtőfogalma.
szimbiózis
Mindkét fél számára előnyös együttélést, elsősorban táplálkozási kapcsolatot jelent. Pl. zuzmók szerveződése (alga és gomba együttélése), nitrogénkötő baktériumok és pillangósvirágúak együttélése, cellulózbontó baktériumok a gerincesek bélcsatornájában.
mikorrhizás kapcsolatok
Zöld növények 80-90 százaléka gombákkal él együtt. A gomba fonalai behálózzák a gazdanövény gyökereit. A gomba segíti a növény víz- és tápanyagfelvételét, míg a növény kész szerves anyagokhoz és vitaminokhoz juttatja a gombát.
predáció
Zsákmányszerzés, az egyik populáció részben vagy egészben táplálékul használja, elpusztítja a másik populáció egyedeit.
parazitizmus
Az egyik (élősködő) populáció a másik (gazdaszervezet) populáció egyedeiből táplálkozik, vagy azok testében szaporodik. Pl. tetvek, kullancsok, kakukk - fészekparazita, gubacsparazitizmus
kommenzalizmus
Asztalközösség, melyben az egyik populáció táplálékának maradékából a másik rendszeresen fogyaszt. Pl. oroszlánok és hiénák, cápák és kalauzhalak, gólyafészekbe repült veréb.
kompetíció
Versengés, az élőlények gátolják egymást a növekedésben, a szaporodásban, az elterjedésben vagy a tápanyagok megszerzésében. A populációk hasonló vagy teljesen azonos ökológiai igénye miatt lép fel. Pl. fényért versengő fa és a rajt élő liánfajok, fészkelési helyért versengő énekesmadarak.
Kompetitív kizárás elve / Gauze-elv
Két teljesen azonos környezeti igényű populáció nem élhet tartósan ugyanazon az élőhelyen.
amenzalizmus
Az egyik populáció egyedei számára közömbös, míg a másikra nézve hátrányos kapcsolat. Mikroorganizmusok között figyelhető meg.
antibiotikumok
Egyes baktériumok és gombák anyagcsereterméke, olyan szerves anyag, melyek számukra nem is szükségesek, de nem is károsak, ha azonban a környezetükbe leadják, ott más populáció egyedeit elpusztítják vagy gátolják azok növekedését, szaporodását.
ökológiai niche
Ökológiai fülke, az élettérnek az a része, ahol a populáció számára valamennyi környezeti tényező (pl fény, hőmérséklet, stb) a legideálisabb. Biotikus és abiotikus ökológiai tényezők keresztmetszete a legkedvezőbb hely a populációk számára.
Termelő/proceduens
Autotróf táplálkozású élőlények (főként zöld növények), amelyek szervetlen vegyületekből szerves vegyületeket állítanak elő.
Fogyasztó/konzumens
Heterotróf növényevő, húsevő vagy mindenevő állatok. Szervezetük felépítéséhez közvetlenül vagy közvetve a termelők által felépített szerves vegyületeket használják fel.
csúcsragadozó
Olyan ragadozó, amelynek az életközösségben nincs természetes ellensége
Lebontó/reducens
Az elhalt élőlények maradványait feldolgozó szervezetek. A szerves vegyületeket a termelők által felvehető (ált. szervetlen) vegyületekké bontják le. Pl. egyes baktériumok, nyálkagombák, valódi gombák, egysejtűek.
tápláléklánc
Egy termelő, a vele táplálkozó elsődleges, majd másodlagos fogyasztók, valamint a csúcsragadozó egyszerű, lineáris táplálkozási kapcsolata.
táplálékhálózat
Egy társulás populációi közötti táplálkozási kapcsolatrendszer, amely az egymást fogyasztó populációk rendszeréből áll. Minél bonyolultabb a létrejött táplálékhálózat, annál stabilabb a társulás. Típusai: növényevő, parazita, szaprofita
táplálkozási szintek
A táplálékláncok, illetve a táplálékhálózatok azonos funkciójú populációcsoportja. Ilyenek pl. a termelők, elsődleges fogyasztók, másodlagos fogyasztók, a harmadlagos fogyasztók és a lebontók.
biogeocönózis
Legbonyolultabb biológiai szerveződési szint, az életközösségek és azok fizikai feltételei (biotópok) együtt alkotják. Igen bonyolult rendszerek, melyek fizikai, kémiai és biológiai kapcsolatok révén működnek.
életközösség/biocönózis/társulás
Az egy adott helyen, egy időben együtt élő és összehangoltan működő növény- és állatpopulációk együttese.
természetes életközösség
Olyan teljes és stabil önszabályozó életközösség, amely a működéséhez nem igényel külső beavatkozást. Napjainkban egyre kisebb az ilyen területek aránya.
félkultúr életközösség
Azon életközösség, amelynek fennmaradásához, működéséhez az ember kismértékű beavatkozása szükséges.
kultúr életközösség
Csak az ember rendszeres szabályozó tevékenysége mellett működőképes életközösség.
diverzitás
A fajok sokfélesége. Genetikai értelemben a gének, allélok sokféleségét jelenti egy populáción belül.
mintázat
A társulás vízszintes (horizontális) irányú elrendeződése. Többnyire a talajadottságok - tápanyagok, vízviszonyok befolyásolják. Növény- és állattársulásokra egyaránt jellemző.
szintezettség
A társulás függőleges (vertikális) irányú elrendeződése. Többnyire a fényviszonyok alakítják. Minden szinten más környezeti feltételek vannak, ezért eltérő magasságokban eltérő környezeti igényekkel rendelkező populációk élnek.
aszpektus
A társulás időben visszatérő, ciklikus változása (pl évszakok, napi vagy éves ritmus). Az aszpektus változásai során a fajösszetétel nem változik, csupán ez egyes populációk egyedszáma, aktivitása.
szukcesszió
A társulás lassú, egyirányú, fajösszetétel átalakulásával járó változása, amely a pionír társulástól tart a záró vagy klimax társulásig. Ilyen folyamat pl. a természetes beerdősülés és a szabad vízfelületek feltöltődése.
Gaiai-elmélet
A Föld összes élő és élettelen része szorosan összefüggő, homeosztatikus (egyensúlyi) rendszert alkot, azaz tág határok közt képes fenntartani létezésének feltételeit (nagy a pufferkapacitása). Azt kívánja tisztázni, hogyan befolyásolja a bioszféra, azon belül az élővilág evolúciója az éghajlatot, az óceánok sókoncentrációját, a légkör oxigéntartalmát és egyéb, a Föld lakhatóságát befolyásoló környezeti változókat.
üvegházhatás
Egy olyan folyamat, amelynek során a levegőbe kerülő különböző gázok megakadályozzák azt, hogy a talajról visszaverődő fénysugarak akadály nélkül kijussanak a légtérbe, ezáltal lehűtsék a Föld felszínét.
globális felmelegedés
Az üvegházhatás káros eredménye lehet
urbanizáció
A városi fejlődés átfogó fogalma, ami az urbs (város) latin szóból származik. Kétféle jelentése van, a városodás és a városiasodás.
ökológiai lábnyom
Az a tér (pl. talaj, vízfelület) ami az emberiség életszínvonalának a fenntartásához szükséges lenne. Megmutatja, hogy az emberiség egy adott területet milyen mértékben használ ki a különböző élettevékenységével, a bolygónak mely vagy milyen részét használja fel mennyiségileg szükségleteinek a kielégítéséhez.
fenntartható fejlődés
Az a fejlődéstípus, ami biztosítja a jövő nemzedék számára is azt a jelenben biztosított fejlődési állapotot (amit mi jelenleg megélünk), illetve amely biztosítja a jelen szükségleteinek a kielégítését oly módon, hogy az ne veszélyeztesse a jövő nemzedékek esélyeit a szükségletek kielégítésére.
evolúció
Az élővilág egyszerűtől a bonyolultabb irányába történő folytonos változása. Genetikai értelemben a populációk allélösszetételének generációról generációra történő megváltozása.
törzsfejlődés/filogenezis
A földtörténet során az élő rendszerek kialakulásától a mai élővilág létrejöttéig tartó (és a jövőben is folytatódó), hosszú idő alatt lezajló sok lépésből álló folyamata.
mikorevolúció
Az egyes populációk megváltozásának folyamata, ami új fajok kialakulásához vezet (infraspecifikus evolúció)
makroevolúció
Azoknak a folyamatoknak a tanulmányozásával foglalkozik, amelyek az élőlények nagyobb egységekbe összevont csoportjainak a kialakulását eredményezi.
populációgenetika
Az evolúció a populációk allélösszetételének megváltozásával zajlik. Ennek a folyamatnak a vizsgálata a populációgenetika feladata.
reális populáció
Egy fajhoz tartozó egyedek azon összessége, amelyek térben és időben együtt fordulnak elő, tehát valós szaporodási közösséget alkotnak.
Hardy-Weinberg egyensúly
Ideális populációra jellemző egyensúlyi állapot, amelyben a genotípusgyakoriságok az allélgyakoriságok ismeretében meghatározhatók. p2+2pq+q2=1
mutáció
Az örökítőanyagban bekövetkező változás. A mutációk befolyásolják az őket hordozó egyed rátermettségét. Így vannak előnyös, semleges, káros és letális mutációk. Több szinten jelentkezhet, lehet génmutáció, kromoszómamutáció, genomszintű mutáció
természetes szelekció
Általános értelemben egyes egyedek, populációk, fajok kiválogatódása eltérő túlélési és szaporodási esélyük alapján. A populációban a rátermettek fennmaradása és elszaporodása a kevésbé életképesek rovására. A szelekció a géngyakoriságokra hat.
stabilizáló szelekció
A populáció átlagos típusának kedvez, az ettől különbözőket igyekszik kiküszöbölni
szétválasztó/diszruptív szelekció
Két vagy több, az átlagtól különböző irányban eltérő genotípus elszaporodásához vezet az átlag rovására.
irányító (progresszív) szelekció
A populáció egyik szélsőséges típusának kedvez és ezzel az átlag eltolódásához vezet.
mesterséges szelekció (domesztikáció)
Az ember tudatos tevékenysége, mely során a számára kedvező tulajdonságú egyedeket kiválogatja és tovább szaporítja.
fitnesz (rátermettség)
A populáció feno- illetve genotípusainak sikerességét mutatja meg a következő generáció kialakításában. Két komponense van, a túlélőképesség (viabilitás) és a szaporodóképesség (fertilitás)
adaptáció
Az élőlények azon tulajdonsága, amellyel az egyed túlélési esélye és szaporodási sikere megnövekszik. Az adaptáció a természetes szelekció révén valósul meg.
akkomodáció
Az élőlény a meglévő génkészletével képes a megváltozott viszonyokat elviselni.
génáramlás
A migráció hatására bekövetkező genetikai változás a populációban. Hatására a populációk genetikai összetétele egyre hasonlóbbá válik. Hiánya a genetikai differenciálódás fokozódását eredményezi, amely eljuthat a reproduktív izolációhoz, azaz a fajkeletkezéshez is.
migráció
Az egyedek populációk közötti vándorlása. Egy populációrendszerben a migráció és a genetikai differenciálódás dinamikus egyensúlyban van.
migrációs ráta (m)
A migráció intenzitását adja meg. A recipiens populációra vonatkoztatjuk: m=Nm/N ahol Nm a populációba bevándorolt egyedek száma és N a populáció egyedszáma.
migrációs barrier
A kapcsolatban lévő populációk között kialakuló, az egyedek vándorlását korlátozó tényező. Létrejöttük a populációrendszeren belül bizonyos populációk izolációját eredményezi.
genetikai sodródás (drift)
Az allélfrekvencia véletlen változása generációról generációra. A változás mértéke a populáció méretétől függ, minél kisebb a populáció, annál nagyobb a változás. Az allélgyakoriság véletlen változása addig tart, míg az adott allél fixálódik vagy kiesik a populációból.
alapító hatás
A nagy populációból kiválik néhány egyed és új habitatot kolonizál. Ez néhány egyed genetikai összetétele, nem reprezentálja a nagy populációt. Ez a genetikai variancia csökkenésében nyilvánul meg.
palacknyak effektus
A populáció egyedszáma lecsökken valamilyen katasztrófa hatására, ami egy genetikai mintavételi folyamatot eredményez. A túlélő egyedek allélkészlete nem reprezentálja az eredeti populáció genetikai összetételét, a ritka allélek elvesznek, a genetikai variabilitás csökken.
adaptív evolúció
A faj átalakulása a környezethez történő alkalmazkodással függ össze. Létezik fokozatos és a felgyorsult evolúció
Adaptív evolúció típusai
adaptív radiácó/szétterjedés
földrajzi izoláció
szaporodási izoláció
nem adaptív evolúció típusai
Fokozatos: génáramlás és genetikai sodródás
ugrásszerű: poliploida (kromoszómaszerelvény sokszorozódás)
Az evolúció közvetlen bizonyítékai
élő kövületek
lenyomatok
kövületek
homológ szervek
Közös eredetű, de megváltozott alakú és működésű szervek. A homológ szervek kialakulásának folyamata a divergencia
analóg szervek
Hasonló környezetben élő, hasonló életmódú, de eltérő eredetű élőlények az evolúció során hasonlóvá váltak. Ez a jelenség a konvergencia.
Haeckel biogenetikai alaptörvény
Az élőlények embrionális fejlődésük során megismétlik őseik főbb embrionális állapotait.
molekuláris bizonyítékok
biogén elemek azonossága
öröklődés univerzitásai
fehérjék szerkezeti hasonlósága (citokróm-C molekula)
további bizonyítékok
evolúciós kísérletek
jelenben zajló változások
abszolút kormeghatározás módjai
radiokarbon módszer (50-70ezer évnél fiatalabb leletek)
kálium-argon módszer (több millió éves leletek)
csont fluortartalmának meghatározása
D-aminosav mennyisége
relatív kormeghatározás módjai
ismert korú lelethez történő viszonyítás
pollenanalízis
koacervátumok
A keletkezett makromolekulák többsége poláris, hidrofil volt. Növekvő mennyiségük lehetővé tette, hogy közös vízburokba kerüljenek. Ezek a koacervátumok.